Ana SayfaSağlık 30 Nisan 2019 427 Görüntüleme

Soma’da Sağlıkçılar Tek Ses Oldu: ‘Şiddete Hayır’

Soma Sağlık Çalışanları Şiddete Hayır Dedi

Soma Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ali Osman Çağlayan: ‘Hasta ile Sağlık Çalışanı Aynı Taraftadır’

28 Nisan Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır Günü kapsamında, Soma’da tüm sağlık çalışanlarının katılımı ile basın açıklaması yapıldı.

Soma Devlet Hastanesi bahçesinde düzenlenen basın toplantısına, Soma’da özel ve kamu sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personelleri katıldı.

Basın açıklamasının öncesinde, Hastane Bahçesindeki Atatürk Büstü önünde görevi başında hayatını kaybeden ve sağlık çalışanına şiddet nedeni ile vefat eden sağlık çalışanları anısına saygı duruşunda bulunularak istiklal marjı okundu.

Yapılan törenin ardından, Soma Devlet Hastanesi Başhekimi Ali Osman Çağlayan tarafından 28 Nisan Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır Günü sebebiyle basın bildirisi okundu.

Başhekim Çağlayan bildiriyi okumadan önce Görevleri başında şiddete maruz kalarak hayatlarını kaybeden bazı sağlık çalışanlarının isimlerini hatırlattı. 

Açıklamasının başında Sağlık kurumlarındaki şiddetinin tanımını  “Sağlık çalışanlarına yönelik olarak hasta veya hasta yakınlarından gelen ölüm, yaralama, psikolojik hasara neden olacak şekilde sözlü hakaret, güç kullanımı, tehdit ve fiziksel saldırıdan oluşan durumlardır” sözleriyle ifade eden Çağlayan, Son yıllarda toplumda şiddet genel olarak artmakla birlikte sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet daha dikkat çektiğini ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet hadiselerini, toplumsal şiddet kültüründen ayrı düşünmek esas nedenlerinin gözden kaçırmasına neden olabileceğini belirtti.

‘Sağlıkta Şiddet Küresel Bir Gerçektir’

Sağlık çalışanlarına şiddetin küresel bir gerçek olduğunu belirten Çağlayan, ‘‘Ülkemizde sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olayları sadece Türkiye’ye özgü bir durum olmayıp, küresel bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü şiddeti  bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlamaktadır. Yapılan çalışmalar şiddete uğrayan sağlık çalışanlarında şaşkınlık, kızgınlık, çaresizlik, korku, tükenmişlik, güven kaybı, kendini suçlama gibi farklı duygulara neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca özellikle fiziksel şiddete uğrayan çalışanlarda, travma sonrası stres bozukluğu bulgularına sıkça rastlanmaktadır. Kişisel sonuçların yanında toplum sağlığı açısından bu durumun en önemli etkisi ise şiddete uğrayan sağlık çalışanının, diğer hastalara sunduğu hizmet kalitesinin düşmesidir. Kendini güvenli hissetmeyen her kişinin hata olasılığı da artar. Burada önemli olan nokta sağlık çalışanına yapılan şiddet sadece çalışanı etkilememekte, sağlık hizmeti almak için gelen ve bekleyen diğer hastaları da doğrudan etkilemektedir. Sağlık çalışanları olarak, sağlıkçılara karşı yapılan şiddeti hiç bir şekilde kabul etmiyoruz ve edemeyiz’’ dedi.

‘Hasta İle Sağlık Çalışanı Aynı Taraftadır’

            Açıklamasında sağlık çalışanları ile hastanın aynı tarafta olduğuna dikkat çeken Başhekim Çağlayan sözlerini şöyle dürdürdü:

‘Hiçbir canlı şiddeti hak etmez. Hiç bir sorun da şiddetle çözülemez. Sağlık çalışanına karşı şiddetin önüne geçilmesi için herkese büyük görevler düşmektedir. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ve bakanlığımızın sağlıkta şiddetin önlenmesi için çok önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu hususta geçtiğimiz günlerde bir eylem planı hazırlayıp uygulamaya konmuştur. Ancak konu toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bir sorun olduğu için başta yazılı ve görsel medya kuruluşları olmak üzere, milli eğitim bakanlığı ve adalet bakanlığına ve elbette kolluk güçlerine önemli sorumluluklar düşmektedir. Hasta ve sağlık çalışanları aynı taraftadır. Karşılıklı iki taraf değildir. İkisinin de aynı tarafta olduğunu bilmek zorundayız. Şu konu akılda tutulmalı, sağlık çalışanları uzaydan gelmemiştir, toplumun tüm taraflarından oluşmaktadır ve hasta ve hasta yakınlarının da mutlaka bir akrabası ve tanıdığı sağlık çalışanıdır.

Sağlıkta Şiddetin Önüne Nasıl Geçilir?

Başhekim Çağlayan Şiddet vakalarının önüne geçilmesi için şunları yapılması gerektiğini sıraladı:

1.Sağlık çalışanları ve hastalar iletişim ve empati konusunda eğitilmeli,

2.Hasta ve hasta yakını eğitimi ilköğretim seviyesinde başlamalı ve şiddete karşı aileden başlayan ve okulla desteklenen sıkı bir eğitim verilmeli,

3.Sağlık çalışanlarının iş yükünün azaltılması için gerekli çalışmalar ve uzun dönem planlamalar yapılmalı,

4.Sağlık çalışanına karşı şiddet uygulayan kişiler için caydırıcı önlemler alınmalı ,şiddet yapan karşılığında ceza alacağını bilmeli ve yaptığı yanına kar kalmamalı,

5.Yazılı ve görsel basın ve tvlerde yayınlanan dizilerde sağlık çalışanlarına karşı kullanılan dil ve uygulamalara dikkat etmeliler, asılsız haber yapılmamalı ve özellikle radyo ve televizyonlar RTÜK tarafından sıkı denetlenmeli ve yaptırımlar ağırlaştırılmalı,

6.Her fırsatta çocuğunun sağlık çalışanı olmasını istediğini söyleyen anne ve babalara artan şiddet olayları nedeniyle sağlık çalışanlarının mutsuz oldukları anlatılmalı,

7.A ve B rolünde olan hastanelerde yeterli sayıda güvenlik görevlisi istihdam edilmeli ve mutlaka kolluk kuvveti bulundurulmalı,

8.Kamu spotları vasıtasıyla topluma sağlık çalışanlarına karşı şiddet yapılmaması mesajı verilmeli’

Başhekim Çağlayan’dan sonra söz alan Manisa Tabip Odası temsilcisi Uzm Dr. Mustafa Torun da, Manisa Tabip Odası olarak tüm hekimlerin, bütün sağlık çalışanlarının şiddette karşı birlikte hareket etmelerinin, birlikte olmalarının, omuz omuza mücadele etmelerinin gerektiğini söylediklerini ifade etti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
    Haber Sitesi | Uzman Tescil
    %d blogcu bunu beğendi: