Ana Sayfa Arşiv 3 Ekim 2017 1014 Görüntüleme

ÖNDER ADAR’dan SERT ÇIKIŞ!

Soma Eski Belediye Başkanı ve Soma Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Önder Adar, ELİ lojman ve ve inşaat ihalesi ile ilgili kişisel facebook hesabından çok sert yeni bir açıklama yayınladı.

Belediye Başkanı Hasan Ergen’nin kendisi için ”Bir bardak suda fırtına koparıyorlar” açıklamasına sert sözlerle değinen Önder Adar, eleştiri oklarına yine Hasan Ergene’ye yöneltti.

Eski Başkan Adar açıklamasında şunları söyledi:

”Soma’da Ege Linyitleri İşletmesinin lojman ihalesine Ankara’dan gelen bir tek şirketin girmesi ve bu adrese teslim ihaleyi alması ile ilgili olarak, toplumu doğru dürüst aydınlatılacak hiç bir açıklama şu ana kadar yapılmadı. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan 216 evler, 100 evler ve istasyonda E.L.İ. ye ait yerleri, haraç mezat elden çıkaranlar ve buna seyirci olanlar ömür boyu zan altında kalacaklar. Bu Soma’nın en değerli yerlerini kat karşılığı % 23 ile verenlere “Siz babanızın yerini bu oranla bir müteahhite verir misiniz, niye devletin yerlerini bedavaya veriyorsunuz” diyoruz. Dedikleri tek şey, “İhale şeffaf olmuş, şartname çok güzelmiş”. Kardeşim bir tek firmanın katılmak durumunda bırakıldığı ihale şeffaf olsa ne yazar, olmasa ne yazar ? Ayrıca 1. derece deprem bölgesi olan bu yerlere, kim ve nasıl 9 katlı binalara ruhsat veriyor diyoruz ? Kimse çıkıp açıklama yapmıyor. Yeşil alanların yerine beton bina, AVM ve otel yaparak bu ilçeye hizmet yaptığınızı mı sanıyorsunuz, yapacaksanız Soma’nın dışına yapın şehir içindeki yeşil alanlara dokunmayın diyoruz. Bir Allah’ın kulu çıkıp cevap veremiyor. Bu ballı ihalenin altında imzası olan herkes vebal altındadır, beddualar almaktadırlar. Buna bu rezalete seyirci olan iktidar ve muhalefet partilerinin yöneticileri de dahildir. Göreceksiniz gün gelecek sorumlular ve seyirciler bunun hesabını mutlaka vereceklerdir..!

Bu arada Soma Belediye Başkanı sayın Hasan Ergene’ye “Senin yeşil alanların gidiyor, senin esnafın bu işten zarar görecek, buralara nasıl 9 kata izin vereceksin ? Bir de ihaleyi alan vatandaş ELİ sosyal tesislerde yemekte suratına karşı Soma’yı köy hesabına aldı, niye cevabını vermiyorsun” diye sordum. Sayın Ergene, adama cevap vereceğine, 26 Eylül 2017 tarihli Soma Karaelmas gazetesinde bana cevap vermiş iyi mi ? Sayın Başkan benim için, “Bir bardak suda fırtına koparıyorlar” demiş. Bir bardak su dediği dikkat buyurun kamunun yerlerinde dönen tamı tamamına en az 200 trilyon liralık ranttır sevgili Soma’lılar. Yani devletin yerlerinden birisi trilyonlarca para kazanacak, sayın Ergene bunu bir bardak su olarak görüyor pes vallahi ! Yine sayın Ergene, ” İhaleyi alan kişi yemekte Soma’nın yatırım olarak ihmal edildiğini söyledi. Soma Belediye Başkanı aptal değil, adamın ne demek istediğini anladım..” demiş. Estağfurullah kimse Soma Belediye Başkanına aptal demiyor da, ama adamın başkanın suratına söyledikleri de yenilir yutulur şeyler değil. Yani ihaleyi alan vatandaş, sadece yatırım olarak ihmal edildiğini söylemiyor. Bakın 28 Ağustos 2017 tarihli Soma Olay, Soma Gündem ve Karaelmas gazetelerinde yer alan habere göre ELİ lojman ihalesini alan adam, yemekte sayın ERGENE’nin suratına neler söylemiş;

” Soma İlçemize ilk olarak, ihale konusu parselleri yerinde görmek için yaklaşık üç ay önce geldim. Gördüğüm Soma, bende şehircilik alanında yeterli sevgiyi göremeyen üvey evlat izlenimi bıraktı.Ekonomik olarak gelişen, ancak gelişmiş ekonomilerde var olan modern yaşam alanlarından yoksun olduğunu gözlemlediğim ilçemize, Şirket olarak olumlu yönde bir nebze katkımız olursa bundan mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim..”

Soma’yı 14 yıldır yöneten bir belediye başkanı sayın Hasan ERGENE, bu sözlere karşı adama anında “Sen kimsin Soma’yı kalkındırmak sana mı kaldı, lojman-AVM-Otel yapmakla mı Soma kalkınacakmış ” diye cevap vermiyorsa ; ben takdiri kendisine oy verip üç dönemdir o makamda oturtan sevgili Soma’lılara bırakıyorum. Tamam sayın ERGENE aptal adam falan değil de, Soma’lılar da asla aptal adam falan değildir ! Adamın sözleri çok net ve afedersiniz kabak gibi ortada. Kimse Soma’nın belediye başkanına ve dolayısı ile Soma’lılara, bu sözleri söyleme hakkına sahip değildir.

Sonuç olarak Ege Linyitleri Lojman ihalesi ile ilgili sıkıntılar aynen ortada durmaktadır. Bu ihaleyi gerçekleştirenler, altına imza atanlar, başta Soma Belediye Başkanı olmak üzere bütün siyasi partilerin ilçe başkanları, meslek odaları ve sendikaların başkanları ile STK’lar vebal altındadırlar. Böyle devam ederse bir ömür boyu da zan altında kalacaklardır.. Son defa uyarıyor, uygulamanın bir kez daha gözden geçirilmesini hassasiyetle rica ediyorum.”

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil