Ana Sayfa Genel 9 Ekim 2017 1200 Görüntüleme

MANİSA’DA, AFAD VE MAT İŞBİRLİĞİ

AFAD ve MAT Arasında Karşılıklı Yardım ve İşbirliği Protokolü İmzalandı
Manisa Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Manisa Telsiz Radyo Amatörleri ve Arama Kurtarma Derneği Arasında Karşılıklı Yardım ve İşbirliği Protokolü imzalandı.
Manisa Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Manisa Telsiz Radyo Amatörleri ve Arama Kurtarma Derneği (MAT) Gönüllülerini kapsayan protokol, Ülkemizde meydana gelebilecek deprem, sel, çığ, toprak kayması ve diğer afetlerde arama, kurtarma ve yardım faaliyetlerinde, eğitim ve tatbikatlarda İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile MAT Gönüllülerinin işbirliği içinde çalışmalarını sağlamak amacıyla düzenlendi.
Valilik Makamında imzalanan protokol, afetler ve buna ilişkin eğitim ve tatbikatlarda AFAD ile MAT Gönüllüleri arasında arama, kurtarma ve yardım hizmetleri için yapılacak işbirliğinin usul ve esaslarını kapsıyor.
MAT Başkanı Bahattin Özer, afet durumunda ellerinden geldiğince gönüllülük usulüne göre yardım yapmak ve haberleşmeyi gönüllülük usulüne göre sağlamak için protokol gerçekleştirdiklerini söyledi.
İl AFAD Müdürü Bekir Şen, “MAT 1 yıllık bir dernek. Gönüllü çalışan arkadaşlar dernek hüviyeti kazanınca buna bir resmiyet kazandırmak düşüncesi hasıl oldu. Zaten bu hususta bizim gönüllülük yönergemiz var. Yine 5902 ve 7126 sayılı Kanunlar bunu öngörmekte. Sayın Valimizin de himayelerinde bu protokolü yürürlüğe koyacağız” dedi.
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer de, afet boyutunda olmasa dahi İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz arama kurtarma ekiplerimizin müdahale etme gereği duyduğu her olayda, bugüne kadar arkadaşlarımızı gerek dernekleşmeden önce gerekse dernekleşmeden sonra hep yanımızda bulduk. Gönüllü oldukları, şimdi dernek çatısı altında teşkilatlandıkları için, ihtiyaç duyulduğunda zaten hep yanımızda olmaya devam edeceklerdi. Afet gibi toplumun bütün katmanlarının el birliğiyle müdahale etmesi gereken hadiselerde gönüllü tüm kişi ve teşekkülleri hadisenin yönetimine dahil eden bir mevzuatımız ve kurulu bir sistemimiz zaten var. Bu onaylanan belge, devlet vatandaş işbirliğini daha çok tarihe miras bırakmak üzere belgelendiriyor ve taçlandırıyor. Arkadaşlarımıza hem bugüne kadar yaptıkları katkılar hem de bundan sonra gösterecekleri yakın işbirliği sebebiyle hepimiz adına çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah ne onlara ne de bizim ekiplerimize gerçek anlamda ihtiyaç olmaz. Allah bu memleketi, bu güzel insanları, bu iyi niyetleri, iyi gayretleri karşısında büyük afetlerden, büyük belalardan saklar inşallah” dedi.
İmzalanan protokole göre; MAT Gönüllüleri; Afet ve Acil Durum Müdürlüğü hizmetlerinde görevlendireceği kişilerin listesini 2’şer adet fotoğrafla birlikte gönüllü işlemleri ve görev belgesi düzenlenmesi için Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne verecek. Gönüllülük için 18-65 yaşları arasındaki kişilere görev verilecek. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yapılacak tatbikatlara olanakları ölçüsünde MAT Gönüllülerinin de katılımını isteyebilecek. MAT gönüllüleri yapacağı eğitim ve tatbikatlardan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bilgi verecek. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü de uygun gördüğü personelinin bu tatbikatlara katılımını sağlayacak. Taraflar bu protokolde belirlenmiş hususlar dışında birbirleri ile yardımlaşma yapabilecekleri konuları saptayarak bu konularda karşılıklı yardımlaşmayı sağlamak üzere ortak eğitim ve tatbikat çalışmaları düzenleyebilecekler. MAT üyelerinin illerde düzenlenecek kurslarla afet, acil durum ve sivil savunma konularında eğitilmeleri sağlanacak. Tarafların yurtdışından getirilen eğitmenlerin yönetiminde yapılacak tatbikat ve eğitimler ile seminerlere birbirlerini davet etmeleri ve uygun görülmesi halinde bu faaliyetlerde karşılıklı görev alınması sağlanacak. Taraflar afetler ile acil kurtarma ve yardım gerektiren bir durumun ihbarını aldığında derhal birbirlerine haber verecekler. MAT Gönüllüleri afet bölgesi içindeki çalışmalarında Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün emir ve talimatları doğrultusunda hareket edecek. İlimizde yapılan afet, acil durum ve sivil savunma eğitim ve tatbikatlarına MAT üyeleri de fiilen katılarak arama, kurtarma ve yardım hizmetlerine yardımcı olacaklar. Gönüllüler; Afet ve diğer nedenlerle kaybolan kişilerin aranması, Enkaz altında mahsur kalanların kurtarılması,  Yiyecek ve içecek hazırlanması ve dağıtılması, Afetzedelere giyecek dağıtılması, Evsiz kalanların çadırlara yerleştirilmesi için çadırların kurulması, Kurtarılan afetzedelere ilkyardım yapılması, Gerektiğinde çalışma yapılan enkazın çevre güvenliğinin sağlanması gibi hizmetlerde görevlendirilecekler ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yönetiminde görev yapacaklar.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil