Ana Sayfa Ekonomi 17 Ekim 2017 1121 Görüntüleme

MANİSA’DA PAMUK HASADI BAŞLADI

Vali Güvençer Selimşahlar Mahallesinde Pamuk Hasadına Katıldı
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Selimşahlar Mahallesinde üretilen pamuğun ilk hasadı nedeniyle Murat Malta’ya ait tarlada pamuk hasadına katılarak makinalı pamuk hasadını inceledi.
İlk pamuk hasadı törenine Vali Güvençer’in yanı sıra Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Kaya, Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, pamuk üreticisi Murat Malta katıldı.
2000 yılında pamuk üretimini bıraktıklarını ifade eden üretici Murat Malta “Biz çiftçiler olarak 2000 yılında pamuktan fazla kazanç elde edemeyince pamuk üretimini bırakarak mısır üretimine geçmiştik. Ancak bu yıl mısırın kazançları düşüp, devletimizin pamuğa destek vermesiyle birlikte pamuk ekimine geçtik. Çok şükür bugün de ilk hasadımızı makine ile gerçekleştiriyoruz. Pamuk büyük emekler isteyen bir üründür. Bu nedenle devletimizden destekler bekliyoruz” dedi.
Hükümetin vermiş olduğu desteklerle pamuğun yeniden cazip bir ürün olduğunu ifade eden Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap “Selimşahlar Mahallemizde makine ile yapılmış olan pamuk hasadını tarlada yerinde görme imkânı bulduk. Şehrimizin yeniden pamuğa yönelmesi, hem ülke ekonomisi için hem de Manisalı üreticilerimiz için büyük bir avantajdır. Şuan ki pamuk fiyatlarına ve devletimizin kilo başına 85 kuruş vermiş olduğu destekle pamuk Manisa’da yeniden cazip hale geldi” dedi.
Pamuğa verilen desteklerin devam etmesi durumunda üreticiler olarak en iyi şekilde pamuk üretmeye hazır olduklarını ifade eden Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire “Manisa’mızda en fazla pamuk ekili olan Selimşahlar Mahallemizde bugün pamuk toplama hasadını gerçekleştiriyoruz. Yıllardır Manisa ovasında pamuk ekimi gerçekleşmiyordu. Bu noktada çok mutluyuz” dedi.
Makineli tarım ile hem toplama maliyetlerinden hem de zamandan çok büyük tasarruf sağlandığının altını çizen Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Makineli tarıma geçildiğinde, daha öncelerde üreticilerimiz için çok zor olan bazı işlerin çok kolay bir şekilde halledildiğini görüyoruz. Son sistem pamuk toplama makinesi ile yaklaşık 2,5 tonluk pamuk 5 dakika içerisinde toplanarak balyalanmış bir şekilde tarlanın kenarına bırakılıyor. Pamukta en ciddi maliyetlerden bir tanesi olan toplama maliyetleri en aza indirilmiş oluyor ve zamandan da büyük tasarruf edilmiş oluyor. Pamuk Manisa açısından son derece önemli bir üründür. 3,5 yıldan bu yana dillendirdiğimiz gibi pamuk ekimi yeniden ovamızda yaygınlaştırılmalı. Pamuktaki en ciddi maliyet olan toplama maliyetinin önünde toplama makinesi ile geçilebilir. Bu noktada bizler şehrin yöneticileri olarak bir güç birliği yaparak pamuk toplama makinelerini temin edebiliriz. Yeter ki bu noktada çiftçilerimiz gerekli olan üretimleri yapsınlar” dedi.
Manisa’da yeniden pamuk üretiminin sevindirici olduğunu ifade eden Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer de “Değerli Belediye Başkanımız, mesai arkadaşlarımız ve üreticilerimiz ile birlikte, yine Manisamız için özel ve mutluluk arz eden bir günde bir pamuk tarlasındayız. Bilindiği gibi pamuk beyaz altın olarak anılıyor. Manisa uzun yıllardır, pek çok alanda göstermiş olduğu başarı sonrasında yeni bir altın madalyayı hak ediyordu. 2017 yılı ile birlikte Manisa, bundan 15-20 yıl öncesinde bir pamuk memleketi olduğunu hatırlatarak yeniden, beyaz altın madalyasını boynuna asmak üzere pamuk üretimine başlamıştır. 2017 yılından önce, Devlet prim politikalarından önce çok sınırlı alanlarda pamuk ekimi yapılırken bu yıl hükümetimizin almış olduğu stratejik kararlar doğrultusunda tüm Türkiye’de olduğu gibi Manisa’da da pamuk ekim alanları 4 katına çıkmış durumda. Şuan itibarı ile yaklaşık olarak 67 bin dekar alanda pamuk ekimi yapılıyor. Bu yıl alınan sonuçların ardından önümüzdeki yıllarda bu rakam daha üst seviyelere çıkacaktır. Pamuk son derece stratejik bir üründür. Türkiye, iplik, kumaş ve diğer ürünlerde Dünya sanayisinde önemli bir noktadadır. Ancak zaman zaman pamuk ihtiyacının yüzde 50’si gibi bir miktarı ithal etmek durumunda kalıyordu. İnşallah bu gelişen politikalarla, Manisa gibi pamuk ekimine uygun olan havzalarda yetiştirilecek olan pamuklarla ithalat oranlarımızı çok aşağı seviyelere çekerek katma değerimizi yükselteceğiz.  Manisa’nın da içerisinde bulunduğu Gediz Havzası sahip olduğu özel coğrafi ve meteorolojik koşullar sebebi ile Dünya da aranılan ve son derece kaliteli pamuk kalitesine sahiptir” dedi.

Etiketler:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil