Ana Sayfa Ekonomi 25 Ekim 2017 1173 Görüntüleme

MANİSA’NIN SU KAYNAKLARI NE DURUMDA

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer DSİ 2.Bölge Müdürlüğünden Manisa’nın yer altı ve yer üstü su potansiyeli, tamamlanan, inşaatı devam eden ve planlanan projeler hakkında bilgi ald
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer DSİ 2.Bölge Müdürlüğünden Manisa’nın yer altı ve yer üstü su potansiyeli, tamamlanan, inşaatı devam eden ve planlanan projeler hakkında bilgi aldı.
Valilik Toplantı Salonunda Vali Güvençer başkanlığında yapılan toplantıya, Vali Yardımcıları H.Volkan Köksal, Ünal Çakıcı, DSİ 2.Bölge Müdürü Ali Fuat Eker ve şube müdürleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Kaya, İl Planlama ve Koordinasyon Müdür Vekili Şehriban Yıldırım ile Gediz Sulamaları Rehabilitasyonu Planlama Revizyonu Yapımı çalışmalarını yürüten Hidro Dizayn Mühendislik Müşavirlik A.Ş. yetkilileri katıldı.
Toplantının açış konuşmasını yapan Vali Güvençer’in Manisa’nın su potansiyeli ve DSİ tarafından yürütülen projeler hakkında detaylı bilgi almak amacıyla bir araya geldiklerini belirtmesinin ardından DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Planlama Şube Müdürü Özgür Ulusoy sunum yaptı. Ulusoy, Manisa’nın 13 bin 96 km² yüzölçümü, 1 milyon 396 bin 945 kişilik nüfusu, bin 537 hm³ yerüstü, 617 hm³ yer altı olmak üzere toplam 2 bin 154 hm³ su potansiyeli olduğunu, DSİ tarafından işletmeye açılan baraj ve göletlerin maksimum göl hacimlerinin bin 716 hm³  olduğunu söyledi.
Tarıma elverişli arazileri 514 bin 32 ha olan Manisa’da sulanabilir 237 bin 421 ha arazi, 32 bin 529 ha çayır mera, 534 bin 520 ha orman ve fundalık arazi olduğunu, 256 bin 354 ha arazinin etüt edildiğini ifade eden Ulusoy, “ekonomik olarak sulanabilir arazi varlığı 155 bin 964 ha olan Manisa’da DSİ tarafından inşa edilerek sulamaya açılan saha 123 bin 701 ha’dır. Bu yatırımların 114 bin 309 ha yerüstü suyu sulama projeleri, 9 bin 392 ha ise yeraltı suyu sulama projeleridir. Yüzde 79 oranında yatırım yapılmıştır” dedi. Ulusoy, Manisa’da geçmiş yıllarda yapımı tamamlanan 114 bin 309 ha sulama alanında 25 işletme bulunduğunu, 9 bin 392 ha alanda 40 kooperatifin 255 kuyu ile hizmet verdiğini bildirdi.
Manisa’nın içme ve kullanma suyu ihtiyacının da ele alındığı toplantıda, Ulusoy 2005 yılında 17,40 hm3/yıl olan ihtiyacın 2050 yılında 64,91 hm3/yıla yükseleceğini ifade etti.
Ulusoy Manisa’da, Yatırım programında inşaatı devam eden Gördes barajı Sulama işi ile toplamda 14 bin 806 ha alanın sulanması için çalışmaların devam ettiğini, 2 bin 404 ha alanın sulanması için ihale çalışmalarının sürdüğünü, 2018 yılı yatırım programına inşaatı teklif edilecek işlerle sulanacak 2 bin 662 ha alan bulunduğunu bildirdi.
Gediz Sulamaları Rehabilitasyonu ile 106 bin 827 ha sahanın yenilenmesinin hedeflendiğini ifade eden Ulusoy, “İnşaatı devam eden Gördes Sol Sahil Sulaması ile 5 bin 40 ha, Gördes Sağ Sahil Sulaması ile 9 bin 766 ha olmak üzere toplam 14 bin 806 ha alan sulanabilecek. Yüzde 87 fiziki gerçekleşme aşamasındaki Akhisar Gördes Projesi Gördes Sol Sahil Sulamasından Gölmarmara İlçesi, Akhisar İlçesi, Saruhanlı İlçesi, Beyler, Ozanca, Çömlekçi, Tiyenli, Hacıbaştanlar, Gılcanlar,  Kumkuyucak,  Akselendi Mahalleleri, Akhisar Gördes Projesi Gördes Sağ Sahil Sulaması tamamlandığında Akhisar İlçesi, Rahmiye, Moralılar, Pınarcık, Sarıcalı, Beyoba, Sazoba, Akselendi, Kapaklı, Kayalıoğlu, Kulaksızlar, Akçeşme faydalanacak. Manisa Ahmetli Kelebek Projesinin onaylandı. Baraj inşaatının fiziki gerçekleşmesine göre 2018 yılında ihale edilecek. Sulamadan Ahmetli İlçesi, Alahıdır, Gökkaya, Yeniköy; Akçapınar Mahalleleri faydalanacak” diye konuştu.
DSİ tarafından yürütülen Rehabilitasyon Projeleri hakkında da bilgi veren Ulusoy, 2016 yılında başlayan ve yüzde 25 fiziki gerçekleşmesi tamamlanan Manisa-Sarıgöl Sulaması Rehabilitasyonu Projesi tamamlandığında Sarıgöl İlçesi, Tırazlar, Konak, Doğuşlar, Yukarı Koçaklar, Aşağı Koçaklar, Baharlar, Bahadırlar Mahallelerinin faydalanacağını (2.379 ha) kaydetti.
Manisa-Alaşehir Sulaması Rehabilitasyonu Projesi hakkında da bilgi veren Ulusoy, “Kapalı borulu sisteme geçişi için (13 bin 306 ha) gerekli proje çalışmaları tamamlanmıştır. Söz konusu işin ihale dilerek inşaat faaliyetlerine geçilebilmesi maksadıyla Genel Müdürlüğümüz yatırım programına teklif edilmiş olup, Genel Müdürlüğümüzce Dünya Bankası ile yürütülen sulama modernizasyonu kapsamında Dış Kredi ile yapılmasına karar verilmiştir” dedi.
Ulusoy, su kaynağı Demirköprü Barajı olan Gediz Havzasında 106 bin 827 ha alanı sulayacak ve ayrıca enerji sağlayacak Gediz Sulamaları Rehabilitasyonu Planlama Revizyonu Yapımı işinin Planlama Revizyon Raporunun Genel Müdürlük tarafından onaylandığını ifade etti.
Ulusoy, DSİ 2.Bölge Müdürlüğünce 2017 yılı Küçük Su İşleri yatırımı kapsamında 3 adedi Gölet, 2 adedi Gölet Sulaması, 28 adedi Gölet ve Sulaması,  9 adedi Taşkın Koruma ve 5 adedi diğer işler olmak üzere toplam 47 adet iş olduğunu, İnşaat maliyetinin 2017 yılı fiyatlarıyla 409 milyon TL olduğunu, yatırımlar tamamlandığında 88,14 milyon m³ depolama ile 54 bin 910 dekar arazi sulanacağını ve 4 ilçe ile 6 mahallenin taşkından korunacağını bildirdi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığının 1071 Gölet Projesi kapsamında Manisa’da 31 gölet yapılacağını, bunun 27’sinin inşaat, 4’ünün proje aşamasında olduğunu kaydeden Ulusoy,  383 milyon 320 bin TL bedelli projeler tamamlandığında 66 bin 690 dekar alanın sulanacağını ve 1,03 hm³/yıl içmesuyu sağlanacağını ifade ederken, planlama çalışmaları kapsamında 13 adet proje ile toplam 3 bin 360 ha alanın sulanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi.
123 bin 701 ha alanın 83 bin ha’lık kısmın Demirköprü Barajından açık (kanaletli) sulama sistemi ile sulandığı, söz konusu sahaların kapalı (borulu) sulama sistemi ile yenilenmesi hakkında planlama çalışmalarını tamamlayan Hidro Dizayn Mühendislik Müşavirlik A.Ş. yetkilileri de yapılan çalışmaları anlattılar.
Toplantıda; Manisa ilinde yer altı ve yer üstü su potansiyelinin ekonomik ve tasarruflu kullanılması gerektiği ortaya çıkmış olup yatırımlara devam edilmesinin önemi vurgulandı.

Etiketler:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil