Ana Sayfa Siyaset 27 Ekim 2017 1042 Görüntüleme

BAKAN ÖZHASEKİ, MANİSA KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ MANİSA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYINA KATILDI

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ MANİSA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYINA KATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Yunusemre Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Manisa Şubesince düzenlenen “Manisa Kentsel Dönüşüm Çalıştayı”na katıldı.

Anemon Otel’de yapılan çalıştayda, Anadolu’nun dünyanın en eski medeniyeti olarak kabul edildiğini ve her köşesinde tarihten izlerin bulunduğunu anlatan Özhaseki şöyle konuştu:
“Şimdi günümüze geldiğimiz zaman doğrusu biraz iç yakıcı bir durumla karşı karşıyayız. Halihazırda kurmuş olduğumuz şehirler için bir isim takmak gerekirse, 100 yıldır Cumhuriyet dönemindeyiz. İnşallah huzur ve ağız tadıyla bağımsız olarak devam ederiz ama bizim kurduğumuz bu şehirler için ne isim veririz bilmiyorum. Arabesk medeniyeti desek doğru olur. En büyük şehirlerimizde bile 100 katlı bir gökdelen yanında 4-5 tane baraka, ilerisine gidiyorsunuz bir tamirhane, ilerisine gidiyorsunuz 3 katlı bir yapı onun yanında bir fabrika. O tarihi eserlerimizin bulunduğu yerleri biraz koruyabilsek, yeni şehirler alanlarına düzgün bir planlama ile yeni şehirlere doğru gitsek herhalde çok daha uygun bir şehir ortaya koyar ve çıkarırdık.”
Bakan Özhaseki, geç planlamanın bir ürünü olarak sağlıksız ve kimliksiz şehirlerin ortaya çıktığını belirterek, kentlerin geleceğinin o şehirde yaşayan temsilcilerin ufuklarıyla doğru orantılı olduğunu söyledi.

ABD’ye yaptığı bir geziden bahseden Özhaseki, oradaki imar planlarının 1711’li yıllarda, Türkiye’de ise en erken planlamanın 1930 yılında yapıldığını ifade etti.

Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğunu anımsatan Özhaseki, son yüz yıl içinde 6 ve üzerinde 56 deprem olduğunu, bunların sonucunda 100 bine yakın can kaybının yaşandığını belirtti.
Özhaseki, 1999 depreminden sonra çıkarılan yönetmeliğe göre inşa edilen yapıların daha önceki binalara göre daha sağlam olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:
“Müteahhitlik hatası yoksa, herhangi bir malzemeden çalınmamışsa 1999 yönetmeliğinden sonra yapılan binalarda insanlar rahatlıkla oturabilir. Bunun dışındaki binaları herkes bir kontrol ettirmeli, çünkü içinde en sevdiklerimizin canlarını taşıyoruz, mallarımız var içinde. Onlar biraz riskli görünüyor. Peki bunların adedi kaç, 15 milyon civarında. Yapılan araştırmada bunların yarısının direkt risk grubu arasında olduğu görünüyor. 1999 önce inşa edilen riskli yapıların hepsini değiştirmek ve dönüştürmek gibi bir işimiz olmalı bakanlık olarak. Bir hesap yaptık. 15 sene içinde değiştirebilir miyiz? Evet değiştiririz. Yılda 500 bin bağımsız birim var. Bunun 150-200 bini İstanbul’da geri kalan 300-350 bini Anadolu’da. Bunları yapabilecek gücümüz var, bilgi birikimimiz var.”
Kentsel dönüşümle krizin fırsata dönüştürülmesi gerektiğini anlatan Özhaseki, bununla ilgili yeni bir yasa hazırladıklarını ve bu sayede kentsel dönüşümün hızlanacağını belirtti.
İller Bankası tesislerinin satılarak elde edilecek gelirin kentsel dönüşüme aktarılacağını dile getiren Özhaseki, kentsel dönüşümle birlikte ekonomide de canlanma olacağını kaydetti.
Özhaseki, inşaatlarda yerli malın kullanılması için desteklerin bulunduğunu anlatarak, “Önümüzdeki yıllarda inşaat sektörü Türkiye’de kalkınmanın lokomotifi olacak bir sektör olarak duruyor.” dedi.

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise Manisa’ya ve çalıştaya teşriflerinden dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanına teşekkür ederek, bugünkü çalıştayın temasının teknik olmanın ötesinde asli, hayati bir mesele olduğunu söyledi.
Vali Güvençer şöyle konuştu: “Manisa’nın tanımlayıcı unsurlarından biri şehzadeler şehri, ama haddi zatında Manisa bir gün öyle olmalı ki, Manisa bir gün dışardan gelen kişi tarafından sadece imari pozisyonu, şehirciliği ile değil bu şehrin içerisinde akan sosyal hayatın gösterdikleriyle de tam anlamıyla bir şehzadeler şehri olur. Burada şehzadeler tanımı sadece sembolik bir ifade. Bu tanım haddi zatında medeniyetimize bir atıftan ibarettir. Kentsel dönüşüm teknik boyutuyla, evet tartışıyoruz, bu manada derdimiz Manisa’yı bu medeniyetin bir şehri haline getirmek. Manisalıları gerçek anlamda bu medeniyetin birer çocuğu haline getirmek. Bu manada adımlar atarken bu medeniyet, insanlar nasıl içtimai hayat bekler, bu medeniyet, bu içtimai hayattan nasıl bir hasıla bekler, düşünmek davranmak zorundayız. Ben bugün eldeki verileri alt alta topladığımda, çıkarttığımda, analiz yaptığımda bu kentin geçmişine, tecrübelerine şöyle bir baktığımda çok uzun değil, bundan 10 sene sonra Manisa’nın çok daha büyük, çok daha gelişmiş bir vilayet, çok daha büyük, çok daha gelişmiş şehir olduğunu görebiliyor, bilebiliyorum. Bu gördüğüm, bu bildiğim beni hepimiz için mutlu ediyor. Evet daha büyük, daha gelişmiş bir şehir ama nasıl bir şehir sorusunun cevabı sizlerin gözlerinde. Bu çalıştayın arka planındaki o güzel niyette göremiyorum belki ama duyumsayabiliyorum, hissedebiliyorum, değerli konuklarımızın hissiyatında yatıyor. Kentlerimizi dönüştürürken elbet sadece yapı stoklarımızı yenilemeyi değil, aynı zamanda şehirlerimizi yeniden kurmayı hedefliyoruz. Ama bunu yaparken bu medeniyet, kişilerin mahremiyeti, ailelerin mahremiyetleri, komşuluk ilişkileri her birinin hesaplanacağı bir üst proje çerçevesinde kurgulanmalı. Uyanık olmak, daha doğrusunu, daha güzelini aramak durumundayız. Bu milletin inancını, ruhunu hayallerini, hedeflerini anlayabilen ve kendisine hedef edinebilen bir hükümetimiz ve hükümetimiz adına burada Çevre ve Şehircilik Bakanımız varken bu fırsatı her zamankinden çok daha iyi değerlendirmeliyiz. İnşallah ilk başta söyledim gibi Manisa 10 sene sonra çok daha büyük olsun, Manisa 10 sene sonra gelişmiş olsun ama Manisa aynı zamanda 10 sene sonra bugünkü ile kıyaslanmayacak ölçüde şehzadeler şehri olarak adlanmaya layık, bu medeniyetin şehri olsun. Bu şehirde yaşayan insanlar huzurlu insan olsunlar, çevrelerine huzur vadetsinler” dedi.

Çalıştayda Manisa Milletvekili Recai Berber, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, Yunusemre Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, MÜSİAD MANİSA Sektör Kurulları Başkanı Abdullah Tekin de birer konuşma yaptılar.

Çalıştaya Bakan Özhaseki’nin yanısıra Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Milletvekili Recai Berber, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, MÜSİAD Genel Başkanvekili Mahmut Asmalı, MÜSİAD Manisa Şube Başkanı Reşit Ürper, bakanlık bürokratları, daire müdürleri, STK temsilcileri ve iş adamları katıldı.

Etiketler:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil