Ana Sayfa Genel, Siyaset 4 Kasım 2017 1552 Görüntüleme

DOĞUŞ EVLERİ, CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN TESLİM EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Manisa’da 1 Milyar 44 Milyon TL’lik 40 Projenin Toplu Açılışını Yaptı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa’da yapımı tamamlanan 1 milyar 44 milyon 291 bin 191 TL yatırım bedelli 40 projenin toplu açılışını yaptı.
Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde, Soma maden kazasında hayatını kaybeden 301 madencinin aileleri için bağışlanan 301 konutun anahtarları da hak sahiplerine teslim edildi. Törene, hayatlarını kaybeden madenci ailelerinin yanı sıra maden işçileri de baretleriyle katıldı. Cumhurbaşkanı, temsilen 10 aileye anahtarları teslim ederken, daha sonra telekonferans yöntemi ile Soma’da ailelerle birlikte 301 konutun önünde bulunan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’a bağlandı, Soma’da yapılan binaları ekran aracılığı ile inceleyerek ‘hayırlı olsun’ dileklerinde bulundu.
Konuşmasında şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı, “Şemdinli’de şehit düşen asker ve güvenlik korucularımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Burada bir acıyı daha ifade etmek istiyorum. Selendi’den şehit Özel Harekat Ahmet Taşdemir bu sabah Diyarbakır’da şehit oldu. Allah rahmet eylesin. Fakat kanlarını yerlere komadık. İki günde dokuz kaybımız oldu ama 55 teröristi etkisiz hale getirdik. Bugün aldığım haberler çok daha farklı. Şu anda gerek İHA’larımız, silahlarımız, F16’larımız oradaki operasyonlarına devam ediyor. Sayı daha da artacak. Çünkü ‘şehidimizin kanını yerde komayacağız’ dedik. Terörle mücadelede bugüne kadar yemedikleri darbenin çok daha fazlasını yiyecekler. Tek bir asker, polis jandarma, vatandaşımızın tırnağını teröristlerin topuna değişmeyiz. Böyle bir zamanda zaman zaman silahlı ve insansız hava araçları, yüksek teknoloji araçları ile terör mücadele yöntemimizi baştan sona değiştirdik. Öyle darbeler vurduk ki örgüt tarihinin en kötü günlerini yaşıyor” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Ekim ayı ihracat rakamı 13 milyar dolar, yıllık rakam 154 milyar doları aştı. İnşallah orada da rekor devam edecek. Merkez Bankası döviz rezervi de yükseliyor. Başbakanlığım dönemimde 138 milyar dolara kadar çıktı. Düştü, şimdi tekrar tırmanışta. Rakam 117 milyar seviyesine ulaştı. Daha da yükseleceğiz. Büyümede yılın ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde başarı elde ettik. 3. çeyrek rakamı açıklanmasıyla bu oranının yükseldiğini göreceksiniz. İşsizlik oranını kısa sürede tek haneye düşüreceğiz. Büyümeden istihdama tüm sorunlarımızı birer birer geride bırakacağız.”
3 yıl önce Soma’da yaşanan maden kazasına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Maden kazasının hemen ardından hem devletimizin ilgili kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları olarak ailelere sahip çıkıldı. Her madenci yakınımıza 176 bin lira nakdi yardım yapıldı. Her şehit madencimizin yakınlarından birine kamu kuruluşunda istihdam hakkı verildi. Çocuklarına da çeşitli vakıflarca burs bağlandı. 301 konutun teslimini bugün gerçekleştiriyoruz. Yitirdiğimiz canları geri getiremeyiz ama onların ailelerine sahip çıkmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu ülkede özellikle aşırı sol, bunları ne yazık ki istismarını yapmak suretiyle aileleri tahrik ediyor. Aileler üzerinden oyun oynuyor. Bunların kimler olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bu oyunu şehit ailelerimizin bozması lazım. Bu şehadet bu oyuna gelmez” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “2023’ün Türkiye’sini hazırlıyoruz. Ulaşım ve sağlıkta süren yatırımlar Manisa’yı bambaşka bir yere taşıyacak. Manisa-İzmir için büyük öneme sahip olan 6,5 kilometre tünelde ışığı eylül ayında gördük. Hızlı tren hattının inşası da etap etap sürüyor. Manisa’ya bir de hızlı tren garı kazandırmamız gerekiyor. Şehir merkezinde zaten kullanılmakta olan doğal gazı diğer ilçelerimize de yayıyoruz. 2019 seçimleri bu bakımdan ülkemizin gelecek çeyrek asrını, yarım asrını biçimlendirecektir.”
Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, “Ekonomik değeri 1 milyar TL’yi aşan bir açılış için bir aradayız. İçindeki en anlamlı proje ise Soma’daki şehit aileleri için yapılan 301 konut. Bizler Cumhurbaşkanımızın koyduğu çıtaya erişmek için her zamankinden çok çalışmaya devam edeceğiz. Buradan müjdeyi veriyorum; inşallah 2018’de madencilik alanında çok daha büyük istihdamın önünü açacak önemli projeleri hayata geçireceğiz” dedi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya da, “Sosyal devlet anlayışıyla bugün 80 milyona hizmet ediyoruz. Geçmişte evlerinin odalarında terk edilmiş engelliler varken, 15 yılda 330 bin engelli iş hayatına katıldı. Engellilerimiz istihdamda olsun, engelsiz yaşam merkezleri ile sosyal hayatın içinde olsun istiyoruz” dedi.
TBMM eski Başkanı Sayın Bülent Arınç da, “Manisa, Manisa için yapılanları her zaman teşekkürle, alkışla karşılıyor. Cumhurbaşkanımız defalarca Manisa’ya geldi. Her zaman onu büyük bir sevgi ile karşıladınız. Şükran borcumuz var” diye konuştu.
Manisa Valisi Sayın Mustafa Hakan Güvençer de, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanım. Yüksek teşrifleriniz ile yine tarihinde müstesna bir gün yaşayan Manisa’mızda, şu anda bu meydanda bizzat, aramızda olamasalar da; yürekler dolusu muhabbetleri, güven yüklü, coşkuları ve samimi duaları ile bizlerle olan Manisalı hemşerilerimiz adına onların hissiyatının tercümanı olarak ve sesimi onların gür sesine katarak zatıalinize saygılarımızı arz ediyoruz. Bugün bu buluşmamızın temel sebeplerinden biri olan Soma Maden Şehitleri kardeşlerimizi rahmetle yad ediyor, Milletimizin derin acılarını paylaştığı şehit yakınlarımızın yaşadıkları eleme rağmen sergiledikleri metin duruş, sabır ve asaletlerini, minnetle selamlıyor, bilvesile bu topraklar için kan akıtan bütün şehitlerimize Rabbi Teâlâ’dan rahmet diliyorum. Yaşadığımız, paylaştığımız ortak acının bir nebze olsun dindirilmesine yönelik, devlet millet elbirliği,  işbirliği seferberliğinde milletimiz adına en kıymetli katkılardan birini, gıpta edilecek hayri hamiyetperverlikle sunan Doğuş Holding yönetim ve camiasına, yüksek huzurlarınızda şükranımızı arz ediyorum. Biraz sonra ellerinizle anahtarlarını teslim edeceğimiz hanelerin, şehit ailelerimiz için birer huzur, saadet, bereket yuvası olmasını Rabbimizden niyaz ediyorum” diye konuştu.
Vali Güvençer, “açılışı yapılacak tesislerin, başta biz kamu hizmetkarları olmak üzere bütün Manisalılara birer millet emaneti olduklarının idraki ve bu emanetin bizlere yüklediği çok ağır ama kutlu mesuliyetin şuuru ile zatıalinizin temsil ettiği millet iradesinin işaret ettiği hedeflere doğru müstakil yürüyüşümüzde vazifelerimize ve emanetlerimize tereddütsüz sahip çıkacağımızı saygılarımla arz-ı beyan ederim” şeklinde konuştu.
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cengiz Ergün de, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün güzel bir güne daha ev sahipliği yapıyoruz. Bu güzel şehrin gelişimine, değişimine ve çağın ötesine gitmesine katkı sağlamak için kim bir taşın üstüne taş koyuyorsa Allah ondan razı olsun” dedi.
40 Projenin Açılışı Yapıldı
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Manisa’da yapımı tamamlanan 1 milyar 44 milyon 291 bin 191 TL yatırım bedeli olan 40 projenin açılışını yaptı. Törende ayrıca Doğuş Holding tarafından, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen Soma maden kazasında hayatını kaybeden 301 madencinin geride kalan aileleri için 83 milyon TL harcamayla yaptırılarak bağışlanan 301 konutun anahtarları da temsilen 10 aileye teslim edildi. Soma Belediyesi işbirliğiyle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hayata geçirilen futbol okulu da Somalıların hizmetine sunuldu. Öte yandan, Manisa Organize Sanayi Bölgesinin bin 300 öğrenci kapasiteli ek binası, 200 öğrenci kapasiteli pansiyonu, bin 800 seyirci kapasiteli spor salonu ve 96 zihinsel engellinin çalışabileceği Zihinsel Engeliler Korumalı İş Yeri Yaşam Merkezinin de açılışı gerçekleştirildi. Alaşehir’de Türkerler Enerji Arama ve Üretim AŞ’nin 740 milyon TL yatırım tutarı bulunan Türkerler Jeotermal Enerji Santrali ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 14 milyon 675 bin TL harcamayla Alaşehir Piyadeler Mahallesi’nde yapımı gerçekleştirilen trafo da açılarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Ayrıca, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) öğretim üyeleri için yapılan 319 konut, yapımı MCBÜ tarafından gerçekleştirilen Muradiye Kampüsü su depoları ve arıtma tesisi, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Açık Spor tesisi, soyunma odaları ve sosyal tesisi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi binaları, Fen ve Sosyal Bilimler Enstitü binaları açıldı. Törende, diğer projelerle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve Manisa YİKOB tarafından yapımı tamamlanan 195 derslik, 15 okul ve 2 pansiyon da hizmete girdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan törende; Akhisar’da 860 bin 342 TL tutarında 2, Alaşehir’de 760 milyon 790 bin 604 TL tutarında 4, Demirci’de 8 milyon 505 bin 600 TL tutarında 4, Kırkağaç’ta 5 milyon 656 bin TL tutarında 4, Gölmarmara’da 306 bin 800 TL, Kula’da 4 milyon TL, Salihli’de 4 milyon 279 bin 910 TL, Sarıgöl’de 100 bin TL, Saruhanlı’da 2 milyon 340 bin TL tutarında birer, Selendi’de 3 milyon 365 bin 500 TL tutarında 2, Soma’da 88 milyon 509 bin 700 TL tutarında 5, Şehzadeler’de 960 bin 500 TL tutarında 2 ve Yunusemre’de 164 milyon 616 bin 235 TL tutarında 12 yatırım olmak üzere toplam 1 milyar 44 milyon 291 bin 191 TL tutarındaki 40 yatırımın açılışını gerçekleştirdi.
Toplu açılış törenine; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa milletvekilleri, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa protokolü ile vatandaşlar katıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil