Ana Sayfa Eğitim, Genel, Teknoloji 22 Ocak 2018 1441 Görüntüleme

Manisa CBÜ’ne Güneş Enerjisi Santrali Kuruldu

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesindeki Mühendislik Fakültesi çatı alanına güneş enerji santrali kurularak enerji üretimi başladı.
İlimizde yerli ve temiz enerji kaynaklarının kullanımına öncülük etmek, çevre dostu sistemlerle elektrik enerjisi üreterek, sağlıklı ve yaşanılabilir bir çevre oluşturmaya katkıda bulunmak amacıyla MCBÜ tarafından yürütülen ve Zafer Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilerek enerji üretimine başlanan MCBÜ Güneş Enerji Santrali’nin kapanış toplantısı, 18 Ocak 2018 tarihinde MCBÜ Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezinde yapıldı.
Kapanış toplantısına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Erhan Can, İl Emniyet Müdür Vekili Ümit Ayhan, MCBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, MCBÜ Genel Sekreteri Ali Emirosmanoğlu,  Zafer Kalkınma Ajansı İdari Mali İşler Birim Başkanı Veli Oğuz, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, Şehzadeler Belediyesi Başkan Danışmanı Mustafa Pala, Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürü Doç. Dr. Erbil Kalmış, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, dekanlar, enstitü ve yüksekokul müdürleri ile öğretim üyeleri katıldı.
MCBÜ Güneş Enerji Santrali hakkında bilgiler veren Proje Yürütücüsü ve MCBÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Sezai Taşkın, özellikle 2001 yılından sonra ülkemizde enerji alanındaki yatırımların büyük bir ivme kazandığını dile getirerek, “2017 yılı itibariyle mevcut kurulu gücümüz 83,139 gigawattır. Kurulu güç içerisinde yer alan yenilenebilir enerji kaynaklarının payı %44’tür. Bu payın içerisindeki güneş enerjisi payı ise henüz %1 seviyesindedir. Dünya Enerji Konseyi raporuna baktığımızda ise 2050 yılından itibaren güneş enerjisine ciddi yatırımlar yapılması ve 2100 yılında dünya enerji kaynaklarının %60’ının güneşten sağlanması ön görülmektedir. Türkiye’de 2015 yılında 63 megawatt ile başlayan güç, bugün itibariyle 1000 megawattı geçmiştir. Bu kadar kısa zamanda sağlanan bu artışı, mevzuattaki kolaylaştırıcı etkenler ile kamunun alım garantisi canlı tutmaktadır. Türkiye güneş enerjisi potansiyel atlasına baktığımızda oldukça zengin bir güce sahiptir” dedi.
Güneş Enerji Santrali projesi teknik detaylarından da söz eden Taşkın, “Mühendislik Fakültemiz çatısında her biri 270 Wp gücünde 1240 PV panel, 1 adet 10 kW ve 10 adet 27,6 kW gücünde inverter, çatıda delme işlemi gerektirmeyecek özel konstrüksiyon kullanılmıştır. Bu proje ile yıllık 500 MWh enerji miktarı sağlanmakta, bu sayede 165 ton karbondioksit emisyonunun azaltılmasını ön görmekteyiz. Aynı zamanda yerleşke elektrik tüketiminin %7-8‘lik kısmı karşılanacaktır. Projemiz ile hem akademisyenlerimiz, hem öğrencilerimiz, hem de iştirakçilerimiz için doğal bir çalışma alanı sağlanmıştır. Projemiz ile ilgili tüm verileri uzaktan izleme yöntemi ile akıllı cep telefonları ve tabletler ile takip etme imkânı mevcuttur. Bu sayede günlük olarak tüm hareketliliği karşılaştırma imkânımız vardır. Projenin daha geniş kitlelere duyurulması için ges.cbu.edu.tr web adresi kurularak sürecin tamamının bilgilerinin yer aldığı fotoğraf ve video görüntülerine yer verilmiş ve şehrin birçok noktasında yer alan billboardlarda gerekli görsellere yer verilmiştir. Projemizin öncelikle üniversitemize, Manisa’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diler, hepinize teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.
Zafer Kalkınma Ajansı İdari Mali İşler Birimi Başkanı Veli Oğuz, bu projenin ülkemiz ekonomisi için çok önemli olduğunu vurgulayarak “Ajans olarak son 3 dönemdir yeşil enerji yatırımları ile geleneksel enerji kullanımlarında verimliliğe yönelik yatırımlara destek veriyoruz. Bu proje de bu açıdan ayrıca önem arz ediyor. Zafer Kalkınma Ajansı İdari ve Mali İşler Birimi olarak, 2010-2017 yılları arasında 461 projeye yaklaşık 115 Milyon TL kaynak aktardık ve 261 Milyon TL yatırım yapılmasına vesile olduk. Bu hibelerin %31’i, yaklaşık 36 Milyon TL’lik kısmı Manisa ilimize verildi. Yatırımların ise 75 Milyon TL’si Manisa’mızda gerçekleştirildi. Teknik destek programları kapsamında 465 eğitim ve danışmanlık faaliyetine destek verdik ve yaklaşık 5 bini Manisa’mızda olmak üzere toplam 25 bin kişinin eğitim almasını sağladık. Üniversitemiz yetkililerine ajansımız faaliyetlerine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca daha önceki desteklerimiz bağlamında üniversitemizin 2,3 Milyon TL bütçeli proje yürüttüğünün belirtmekte fayda görüyorum. Bu projeler sonucu üniversitemiz bünyesinde 1 adet Gıda Güvenliği Laboratuvarı kuruldu, 500 yıllık Şifahane, Tıp Tarihi Müzesine dönüştürüldü ve 2 fizibilite çalışması gerçekleştirildi” dedi.
MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Güneş Enerji Santralinin Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesinin 12 aylık elektrik faturasının yaklaşık bir ayını karşılayacağını dile getirerek, “Ülke ekonomisine de ciddi katkısı var. Bizim özellikle dışa bağımlılığımızın iki kaynağı var. Enerjide dışa bağımlılık ve teknolojideki dışa bağımlılığın getirdiği dış ticaret açıkları. O konuda da hep birlikte yürüttüğümüz ciddi çalışmalar var, ciddi bir mesafe kat ettik. Ülke hakikaten 15 yıllık süre zarfında teknoloji alanında, ar-ge alanında çok ciddi bir atılım yaptı ve bu mânâda dışa olan bağımlılığımızı hızla azaltıyoruz. Ekonomik bakımdan bu projenin değeri bitmez. Bu projenin en önemli katkısı, her geçen gün tahrip ettiğimiz çevreyi tekrar geri kazanmak için verdiği katkı olacak” dedi.
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, dünyaya selamı yaymanın hem görevimiz, hem de temel kurtuluş kaynağımız olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında, “Bu sebeple tekrara düşmek pahasına da olsa, siz değerli arkadaşlarımı hem şahsım adına, hem vilayetim adına bir kez daha saygıyla, hürmetle selamlıyorum. Öncelikle Manisa Celal Bayar Üniversitemize çok çok teşekkür ediyorum.
Üniversitemizin sadece ve sadece mevcudiyeti dahi bu teşekkürü hak ediyor. Ancak bunun ötesinde ben bu vilayette hepimiz için, insanlarımız, hemşehrilerimiz için atılan her olumlu adımda katkısını, payını, refakatini görmekten çok özel onur ve gurur duyduğum Manisa Celal Bayar Üniversitemizin o genel teşekkürün ötesinde çok özel bir teşekkürü hak ettiğine inanıyorum. Benden önceki çok değerli konuşmacılar, projenin bizler için taşıdığı önemi çok veciz cümlelerle ifade ettiler. Bu proje için de elbette çok çok teşekkür etmek boynumuzun borcu. Bir küçük özel teşekkür belki elbette Manisa için, ama üniversitemiz için çok çok önem taşıyan bu mutluluk vesilesinde, böyle bir güzel anı sizlerle paylaşabilme fırsatı tanıyan özel davet için ben üniversitemize çok teşekkür ediyorum. Ben yaşadığımız hadiseleri sadece rakamlarla, ekonomik değerlerle, ekonomik vasıflarıyla tanımlamaktan hiç haz etmiyorum. Saygıdeğer Rektörüme özellikle bu konudaki yaklaşımı için çok çok teşekkür ediyorum. Sayın Rektörümüzün dile getirdiği üniversitelerimizdeki meselelere yeni yaklaşım, geleceğe çok daha ümitle bakabilmemiz için temel sebep. Sayın Rektörümüze bu yaklaşımı ve bunu son derece düzgün ifadesi için çok çok teşekkür ediyorum” dedi.
Vali Güvençer, Zafer Kalkınma Ajansının Manisa’ya bugüne kadar olan katkıları ile ilgili bilgiler de vererek, “Zafer Kalkınma Ajansı Daire Başkanımız, projelerden Manisa’nın aldığı paydan bahsetti. Ben onu biraz daha detaylandırayım. Manisa’da bugüne kadar dört ajans faaliyet türünde, toplamda 979 projeyi Zafer Kalkınma Ajansımız desteklemiş. Bu 979 projenin toplam proje bedeli 287 Milyon. Enerji sektöründeki Manisa’ya ilişkin verilere gelince; her şeyden önce Manisa’nın ülke genel enerji üretiminde son derece kayda değer bir yerde olduğunu hepimiz sıklıkla tekrarlıyoruz. Manisa’nın kendisini tanımlayan ön vasıflarının içerisinde aynı zamanda bir enerji kenti olduğu gerçekliği de var. Bu çerçevede; bugün proje kapanış toplantısı vesilesiyle aynı zamanda belki açılışını yaptığımızı kabul edebileceğimiz santralimiz ile beraber Manisa’da toplam 36 enerji santralimiz oldu. Bu 36 enerji santralimizin 23 adedi lisanslı, 13 adedi lisanssız. Manisa’nın barındırdığı kurulu güç 2193 megawatt. Türkiye genel enerji üretiminin tüketim anlamında % 2,7’sini, üretim ve tüketim anlamında ise %3,7’sini Manisa olarak biz üretiyoruz. Ne yazık ki kaynak kullanımı açısından bu üretilen enerjinin %60,7’si fosil kaynaklı. Manisa için %39,3’ü ise yenilenebilir enerji kaynaklarından. Bugün açılışını yapacağımız santrallerle beraber 14 güneş enerjisi santralimiz olacak. 14 güneş enerjisi santralinden il enerji üretimimizin sadece binde dokuzunu karşılıyor pozisyondayız. Bu da 20 megawatta isabet ediyor. Diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretimimizin %25’e yakını rüzgâr enerjisi santrallerimizden kaynaklanıyor. 9 tane rüzgâr enerji santralimiz var. Bu santrallerimizde de 347 rüzgâr enerjisi tribünümüz söz konusu. Ayrıca bir hidroelektrik santralimiz var. Toplam üretimi 3,1’e tekabül ediyor. 5 adet aktif enerji jeotermal santralimiz var. Toplam il enerji üretimin %6,9’una tekabül ediyor. Kalan kısım ağırlıklı termik ve doğal gaz dönüşüm santralleri. Kuvvetle muhtemel 2018 yılı içerisinde tamamlanacak ve üretime geçecek 17 adet yeni santral yapımımız var. Bu 17 santral üretime geçtiğinde, yılda kurulu gücümüz 822 megawatt artmış olacak” diye konuştu.
Ardından MCBÜ Güneş Enerji Santrali Proje Ekibini oluşturan Proje Yetkilisi Prof. Dr. Bilal Gümüş, Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Sezai Taşkın, araştırmacılar Prof. Dr. Enver Atik, Prof. Dr. Mehmet Ali Yurdusev, Doç. Dr. Nevzat Onat, Doç. Dr. Ali Çipiloğlu, Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Başaran, Muhasebe Yetkilisi Mehmet Ertaş, Gerçekleştirme Görevlisi Sabri Çetinkaya ve Mustafa Aksu’ya Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi. Kapanış toplantısı yapılan ikramla sona erdi.

Etiketler:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil