Ana Sayfa Siyaset 11 Nisan 2018 814 Görüntüleme

Borçlanma Yetkisine de, Komisyona Gitmesine de Ret Oyu!

Manisa Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı Meclis Toplantısı’nda AK Parti Grubu’nun hukuka aykırı kararları gündeme damga vurdu. Yasa gereği alınmış olan borçlanma yetkisinin güncellenmesi ile ilgili maddeyi Plan ve Bütçe Komisyonu’na göndermesi gereken AK Parti Grubu, hem yetkiyi, hem de söz konusu maddelerin komisyona gitmesini reddetti. AK Parti’li meclis üyelerinin bu kararının hukuka aykırı olduğu yönünde CHP ve MHP’li meclis üyelerinin uyarısına rağmen karar böyle geçerken, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 97 mahallenin acil altyapı ve içme suyu beklediğini, asfalt, Irlamaz, Manisa Prime, elektrikli otobüsler gibi çok sayıda hizmetin yapılmasına engel olunduğuna dikkat çekti.

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Gündeme, AK Parti Grubu’nun hukuka aykırı kararı damga vurdu. CHP’li meclis üyesinin üyeliğinin düşürülmesiyle mecliste çoğunluğu yeniden ele geçiren AK Parti Grubu, Manisa Büyükşehir Belediyesinin yasa gereği geçmiş yıllarda aldığı borçlanma yetkisinin güncellenmesi ile ilgili maddelerin ara komisyonlara sevkine karşı çıktı. Bunun üzerine konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Burası ciddi bir müessese, Büyükşehir Belediye Meclisi. Geçen sene bütçe kapsamında yatırımlarla ilgili yapmış ve yapacak olduğumuz yatırımlarla ilgili iç borçlanma konusunu geçen sene oybirliğiyle geçirmiştik. Ancak bu borçlanmalar kullanılmadığı zaman İller Bankası her yıl bu borçlanmanın meclisten geçirilmesi gerektiğini kanun nezdinde söylüyor. İç borçlanmalarla ilgili geçen sene MASKİ’nin 5. ayda yapmış olduğu borçlanma başvurusu da buradan yapılmıştı” hatırlatmasında bulundu.
Başkan Ergün, “Vebali AK Parti Grubu’na kalır”
İçişleri Bakanlığının geçtiğimiz yıl onaylanan borçlanma talebini hala yerine getirmediğini de açıklayan Başkan Ergün, “İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü beni arayarak meclisin 200 milyon olarak vermiş olduğu borçlanma yetkisinin 100 milyon olarak onaylandığını söyledi. Tarih 05.09.2017. O zamandan beri bu yerine getirilmedi. Bunu Manisalılar bilsin. Bunun yanında Manisa Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu yatırımlar kavşaklar, gençlik merkezleri, Irlamaz, Alaşehir gibi, elektrikli otobüslerin ihalesi gibi geçen yıl almış olduğumuz bu borçlanma yetkisini kullanmadığımız için yeniden getirdik. İller Bankası’ndan bunları alamazsak, dış borçlanma yetkisi talebimizdir bu. Bunu 1 ay ötelersek, bunu vebali AK Parti Grubu’na kalır. Bu hafta içerisinde bu kararı ara komisyonda alır Pazartesi karara bağlayabiliriz. Yani hizmeti yapmak gayesiyle bugün 97 tane mahallenin acil bekleyen hizmetleri var. Eğer siz Cengiz Ergün’e hizmet yaptırmama noktasında düşünüyorsanız çıkın açıkça “evet vermek istemiyoruz” deyin. Kaçak oynamayın. Net olun, açık olun. Bu şekilde bu Manisa’yı yönetemeyiz” diye konuştu.
Başkan Ergün, “Vatandaşımız hizmetten mahrum kalmasın”
Meclis üyelerine borçlanma detaylarıyla ilgili programı verdiğini de sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Ben burada 2018 ve 2019 yılının ayrı ayrı size programını gönderdim. Hizmetin devamı olduğu için yaptım. Yarın bir başkası gelir bu koltuğa oturur, bunların devam etmesi lazım. Bu işler çocuk oyuncağı değil. Bu işler para işi, hizmet işi. 97 mahalle altyapı bekliyor. Ben İller Bankası’ndan ümidimi kestim. Bunları çözmek için yurtdışı kredi yollarını arama yoluna gittim. Her gün bununla ilgili çalışıyorum. Neden, vatandaşımız hizmetten mahrum kalmasın diye. Eğer 1 ay bekletirseniz, sizi Manisa halkına şikayet ederim” dedi.
Kendi Vekillerinin Sözlerini Dinlemediler
Konuşmanın ardından Başkan Ergün, acil altyapı ve içme suyu hizmeti bekleyen 97 mahalleyi tek tek açıkladı. Ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan asfalt yatırımlarını ve projeleri de sunumla açıklayan Başkan Ergün, “Ben buradan net bir şekilde bu hizmetlerin yapılıp yapılmaması noktasında, geçen sene verdiğiniz desteğin bu sene yapılıp yapılmayacağı konusunda sizden net cevap istiyorum” dedi. Bunun üzerine söz alan Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, gereken yetkileri geçmiş yıllarda verdiklerini ayrıntılı bilgi almak suretiyle destek verebileceklerini söyledi. Ergene, konuyu siyasete çekerek Başkan Ergün’e 4 yıldır hiçbir iş yapmadığı yönünde ithamlarda bulundu. Bunun ardından Başkan Ergün, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın katıldığı bir televizyon programında hizmete engel olmayacaklarına yönelik açıklamalarını verdi. AK Parti Grubu Özdağ’ın açıklamaları sırasında sıralara vurarak, kendi vekillerinin söylediklerini dinlemediler.
Büyükşehir’in Borç Limiti 1,3 Milyar TL
Manisa Büyükşehir Belediyesinin borçlanma limitiyle ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Manisa Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Uluturhan da, Türkiye genelinde borç limiti en yüksek belediyenin Manisa Büyükşehir Belediyesi olduğunun altını çizdi. Uluturhan, “Meclisimize gelen her maddeyi kanunlar nezdinde en ince ayrıntısına kadar inceleyerek buraya gelmesini sağlıyoruz. Büyükşehir Belediyemizin borçlanma limiti 1,3 milyar TL’dir. Türkiye’de kredi limiti bu kadar yüksek başka bir belediye yoktur. Yurt içindeki faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle Fitch raporuyla birlikte yurt dışı finans kuruluşlarıyla da irtibata geçilmektedir” diye konuştu.
Güzgülü, “Bu, hizmet yaptırmayalım anlayışıdır”
İlgili maddeler üzerine söz alan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü ise, “Buradan direkt geçecek gibi bir konu yok zaten. Komisyonlarda yoğrulacak. Burada istenen Bütçe Komisyonuna gitsin görüşülsün. Öyle bir yaklaşım var ki “ben öteliyorum”. Bütçe Komisyonunda 5 gün görüşülecek. İki parti grup yapacak tartışacak. Bu, “hizmet yaptırmayalım” anlayışıdır. Biz kavgamızı düzgün yapalım. Komisyonlarda tartışılsın. Burada arıtma tesisi yapılmasın der mi bu meclis? İyi düşünülmesini talep ediyorum. Komisyonda halledilir, tavır orada şekillenir. Görüntü, hizmeti durdurmak istiyorum anlamı taşıyor. Bugün bu hatayı yapanlar 2 ay sonra el kaldırmak zorunda kalır, kaybeden Manisa olur” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından maddelerin Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilmesi, AK Parti’nin ret oylarıyla engellendi. Böylece AK Parti Grubu, maddeleri hem reddetti, hem de komisyona gitmesine engel oldu. Bunun ardından MHP ve CHP sıralarından AK Parti’ye yasal olarak komisyona gönderilmesi uyarıları yöneltildi. Maddelerin oylanmasının ardından birleşime ara verilerek, 16 Nisan Pazartesi günü, saat 18.00’de toplanılması kararlaştırıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Özkan’dan 19. yıl mesajı

Özkan’dan 19. yıl mesajı

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil