Ana Sayfa Siyaset 11 Nisan 2018 977 Görüntüleme

Hasan Ergene: “Büyükşehirin Geleceği İpotek Altına Alınacak”

Ak Parti Manisa il teşkilatından yapılan açıklamada, Büyükşehir belediye meclisinde borçlanma taleplerine her zaman olumlu yaklaşıldığı ama bu sefer istinen borçlanma yetkisinin, seçim sürecinde seçim yatırımları icin kullanılacağı belirtildi.

Ak parti Manisa İl Başkanlığı, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ve İl Başkanı Berk Mersinli’nin katılımı ile bir basın açıklaması yaptı.
Manisa Büyükşehir Belediye Meclisinin Nisan ayı toplantısı birinci birleşiminde borçlanma talebi ile ilgili yaşanan tartışma ve Büyükşehir Belediyesinin basında yer alan açıklamalara istinaden yapıla açıklamada su ifadelere yer verildi;

“Manisa B.Ş.B. Meclisinin Nisan ayı toplantısı birinci birleşiminde borçlanma talebi ile ilgili yaşanan tartışma ve Büyükşehir Belediyesinin basında yer alan açıklamalarına cevaben aşağıdaki hususları Manisa Kamuoyu tarafından bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz.

  • Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Belediye tarihinin en büyük borçlanmasını yapmak üzere yetki talebi ile gelmiştir. Bu borçlanma hem yurt içi bankalardan TL hem de yurt dışı döviz kredisi olarak yapılmak istenmektedir.

  • Ak parti grubu bu güne kadar Büyükşehir Belediye Yönetimine özellikle alt yapı projeleri ile ilgili borçlanma taleplerine olumlu yaklaşmış ve kredi kullanımına onay vermiştir. Bu çerçevede çeşitli yatırımlarla ilgili olarak bugüne kadar 400 milyon TL borç stoğu oluşmuş durumdadır. (Kaynak Mali Hizmetler Daire Başkanlığı güncel listede yaptığı açıklama)

  • Yasalarımıza göre belediyeler limitsiz borçlanma yetkisine sahip değildir. Borçlanma iznini belediye meclisleri karar vermektedir. Büyükşehir Belediye Başkanı için toplam borç stoğu fazladır. En son yıl yani (2017) de gerçekleşen toplam gelirin 1,5 katının yeniden değerleme oranı olan %14 fazlası kadardır. Buda 749×1,5×1,14=1,280 TL’dir.(1Katrilyon 280 Trilyon) 400 trilyon borç olduğuna göre kalan limitimiz 880 trilyon civarıdır. Bu limite borç faizleri de dahil edilmelidir. Bütün bu durumlar 4749 sayılı kamu finansmanı ve borç yönetiminin düzenlenmesi hakkında Kanun ile yapılmıştır. Kanuna aykırı borçlanan belediye yetkilileri hakkında failleri daha ağır bir cezayı gerektirmeyen durumlarda 5437 sayılı Türk Ceza Kanununun görevini kötüye kullanmaya ihlalleri hükümleri uygulanır.
  • 2018 Mali yılı için Büyükşehir Belediye Meclisinin yetkisi ise, toplam geliri olan 749 trilyonun %10’u olan 74,9 trilyonun yeninden değerleme oranı olan %14 attırılmış haliyle 85 milyon TL’dir. Bunun üzerinde borçlanma için ayrıca İçişleri Bakanlığı’ndan izin alınmalıdır.

  • Bütün bu teknik konular ve mevzuat gereği Ak parti gurubumuz önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda borçlanma izni vererek alt yapı ihtiyaçlarının bir an önce giderilmesi düşüncesiyle hareket etmeyi planlamıştır. Grup olarak talebimiz ise bu konunun Plan bütçe komisyonunda enine boyuna her boyutu ile incelenmesi ve bir öncelik sıralaması yapılarak eldeki imkânların en verimli şekilde kullanılmasıdır. Büyükşehir Belediye Başkanı ise borçlanma konusunun yüzeysel olarak konuşulması ve birkaç gün içinde karar verilmesini istemektedir. Adeta bu işi oldu bittiye getirmek istemektedir. İtirazımız bunadır.

  • Manisa Büyükşehir Belediye Başkanının gözünü seçimi kazanma hırsı bürümüş, 4 yılda yapamadıklarını katrilyon borçla bir yıla sığdırabileceğini düşünerek Belediye Başkanlığının borçlardan daha önemli olduğunu düşünmektedir. Büyükşehir’in geleceği ipotek altına alınarak, hem ağır bir borç yükü, hem de bu borç stoğu fazlası oluşturulmak istenmektedir.
    Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek olacağımızı Manisa komisyonuna saygıyla duyuruyoruz.”

Etiketler:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil