Ana Sayfa Siyaset 5 Kasım 2018 862 Görüntüleme

Milletvekili Özkan: ”Işıklar Ocağı Kapanmayacak”

Ak Parti Manisa Milletvekili Özkan, “Işıklar Maden Ocağı Kapanmayacak”

Maden İş Sendikası Soma Şubesi’nin kongresinde konuşan Ak Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan ise son günlerde sosyal medyada dolaşan Soma Kömürleri’ne ait Işıklar Maden Ocağı’nın TKİ tarafından kapatılacağı ve işçilerin çıkarılacağı yönündeki iddiaları yalanladı.
Maden İş Sendikası Soma Şubesi’nin kongresinde konuşan Ak Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan ise son günlerde sosyal medyada dolaşan Soma Kömürleri’ne ait Işıklar Maden Ocağı’nın TKİ tarafından kapatılacağı ve işçilerin çıkarılacağı yönündeki iddiaları sert dille yalanladı.
Özkan konuşmasında şu ifadeleri kullandı, “60 yıl önce ilk defa Soma’da örgütlenmesiyle başlamış. Oradan diğer maen şehirlerine yansımış. Bugün Soma’da 4 şubemiz 10 binin üzerinde sendikalı işçimiz var. Dolayısıyla Soma örgütlü bir toplum. Gerek kamu gerekse özel sektörde çalışan işçilerimiz sendikal örgütlenmeye kavuşmuş durumdalar. Bu örgütlenmeler gerek sivil toplumun güçlenmesi gerekse demokratüm kurumlarıyla yerleşmesi güçlenmesi bakımından son derece önemli. Bu şehirden çıkmış milletvekili olarak gerek ben gerekse diğer 4 milletvekili arkadaşımızla birlikte hem Somamızın hem Manisamızın tüm ilçelerinin sorunları ve ihtiyaçlarının giderilmesi şehirlerimizin gelişmesi noktasında gayretle çalışmaya devam ediyoruz.
Soma bir maden şehri. varlık nedeni büyük ölçüde kömüre dayalı. Eğer bu şehre Cenab-ı Allah kömür gibi bir nimeti vermeseydi bugün belki bu salonda olmayacaktık. Bu şehir belki 10 bin nüfuslu küçük bir ilçe tarım, hayvancılık, ormancılığa dayalı küçük bir ilçe olacaktı. Ama bugün 110 bin nüfusu sahip olduğu yeraltı kaynaklarıyla kömürüyle bütün Türkiye’de bilinen tanınan enerji sektöründe ülkemizin lokomotifi konumunda bir ilçe. ELi bu manada bu işin düzenleyicisi lokomotifi konumunda. Kapatılması ya da lavedilmesi söz konusu değildir. Elbette bir yandan ELİ’nin kendi imkanlarıyla özel sektörle yaptığı işbirliğiyle bu kömür yer altından çıkarılacak gerek termik santrallerimizde gerekse fabrikalarımızda gerek evsel ısınmada ekonomimize kazandırılmaya devam edilecek. Bugün Somada gerek ELİ gerekse özel sektör bünyesinde var olan termik santrallerimizde 10 binin üzerinde vatandaşımız buralardan ekmek yiyor. Bu sayı her geçen gün azalmıyor aksine artıyor.
4,5 yıl önce bu şehirde elim bir trajedi yaşadık. Bütün Türkiye’yi sarsan 13 Mayıs 2014’teki maden kazasında 301 işçimizi şehit verdik. Bu vesileyle gerek o kazada hayatını kaybeden şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Kaza sonrasında tüm ülke olarak el ele verdik geride kalanlarının mağdur olmamaları ve Soma’da devam eden işletmelerin faaliyetlerinin sürdürülmesi noktasında ciddi çalışmalar yapıldı. Kazanın olduğu şirkete ait birden fazla şirket vardı. Oralarda binlerce vatandaşımız evlerine ekmek götürüyordu. Sadece manevi değil maddi sonuçlarıyla da ciddi bir kazaydı.

“İŞÇİLERİMİZ RAHAT OLSUN”

O günden bu yanada Işıklar Ocağı olarak adlandırdığımız o ocak çalışmalarına devam ediyor. Bir takım sıkıntılar var. Ama burada bazı hususları açıklıkla ifade etmek is.tiyorum. Son günlerde sosyal medya üzerinden bir takım dedikodular yaydırılmaya çalışılıyor. Devlet Işıklar ocağını kapatacak, şirkete el koyacak 3 bin işçi sokağa bırakılacak diye. Maden kazasından sonra bu şirket çalışmaya devam etti. Hatta ocağın çalışmadığı 7-8 aylık sürede orada çalışan arkadaşlarımız 2 maaş birden ödendi. Aradan geçen yaklaşık 4 yıllık zamanda faaliyetine devam ediyor. Türkiye Kömür İşletmeleri(TKİ) işçi maaşlarımızdan malzemele aldığı esnaflarımızın alacaklarına kadar tamamını garanti etti. Bugüne kadar TKİ’nin Işıklar Ocağı için finanse ettiği rakam 400 milyon liranın üzerinde. Yani eski parayla 400 trilyon. Her ay ortalama 10-12 milyon lira finanse ediliyor. Bunun yapılmasının iki temel sebebi var. İlki orada çalışan evine ekmek götüren işçilerimiz işsiz kalmasın. İkincisi de yeraltında değer olarak duran kömür bir an önce ekonomye kazandırılsın. Yerel seçimlerinde yaklaşmasıyla bir takım mihraklar bu konuyu kaşımaya özellikle gayret ediyorlar. İşçi kardeşlerimiz müsterih olsunlar. Şunu net olarak ifade etmek isterim, o ocağın kapanması ya da işçilerimizin sokağa atılıp işsiz bırakılması kesinlikle söz konusu değildir. Buna aranızdan çıkan bu şehirde yaşayan ben ve diğer milletvekili arkadaşlarımız asla müsade etmeyiz. İşçi arkadaşlarımız bu konuda yaılan dedikodulara asla itibar etmesinler biz onların yanındayız. ” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil