Ana Sayfa Eğitim 17 Kasım 2018 929 Görüntüleme

II. Uluslararası Üniversite Sanayi İşbirliği Ar-Ge Ve İnovasyon Kongresi

Vali Ahmet Deniz, “II. Uluslararası Üniversite Sanayi İşbirliği Ar-Ge Ve İnovasyon Kongresi” Açılış Törenine Katıldı.

Manisa Valisi Ahmet Deniz Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Araştırma, Girişimcilik ve Yenilikçilik Koordinatörlüğü, Manisa Teknokent ve MCBÜ Üniversite-Sanayi İşbirliği Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSİTEM)  tarafından düzenlenen “MCBÜ II. Uluslararası Üniversite Sanayi İşbirliği AR-GE ve İnovasyon Kongresi” açılış törenine katıldı.
14-15 Kasım 2018 tarihlerinde Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek Kongrenin açılış törenine Manisa Valisi Ahmet Deniz, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KÜSİP Koordinatörü Mithat Kaya, dekanlar, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, KOSGEB Manisa Hizmet Merkezi Müdürü Mahmut Oğuz Kılınç, AR-GE ve tasarım merkezlerinin temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Kongrenin açılış konuşmasını yapan MCBÜ Araştırma, Girişimcilik ve Yenilikçilik Koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, Manisa Teknokent hakkında bilgi vererek, “Manisa Teknokent faaliyetine 2017 Nisan ayında başladı. 87 firmamız bulunmaktadır. Firmalarımızın AR-GE faaliyetleri artık sonuç üretmeye başlamıştır. Şu an itibariyle 25 milyonluk bir ciroya ulaşmış durumdayız. Ayrıca 2,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleşmiştir” dedi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KÜSİP Koordinatörü Mithat Kaya, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Portalı (KÜSİP) hakkında bilgiler vererek, “KÜSİP, kamu üniversite sanayi işbirliği fırsatlarının sunulduğu, bilimsel ve teknolojik bir işbirliği ağıdır. İçinde; 81 ilde 96 temsilcisi olan KÜSİ çalışma grubu bulunmaktadır. Bu grubun yaptığı çalışmaları; AR-GE ve yenilik endeksi, uygulama endeksi ve performans bazlı değerlendirmeler yaparak raporluyoruz. Ayrıca 81 ilde 1476 üyesinin bulunduğu il planlama ve geliştirme kurullarımız var.  Uygulama endeksi bazında Manisa lider illerden ve 7. sırada yer alıyor. AR-GE ve yenilik alt yapısı bakımından da 7. sırada” diye konuştu.
Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, Zafer Kalkınma Ajansı olarak AR-GE ve inovasyon konularının öncelikleri olduğunu belirterek, “Son zamanların en güzel çalışmasını ise Manisa Celal Bayar Üniversitemiz ile gerçekleştiriyoruz. Manisa merkezli Savunma Teknolojileri Geliştirme Kümesi kurmak için çalışmalara başladık ve bu bağlamda Üniversitemiz ile 2 adet güdümlü projeyi uygulamaya başladık. Birincisi Akıllı Uydu ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Uygulama Merkezi, ikincisi Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesidir. Her 2 projenin toplam bütçesi 23 milyon TL’dir. 20 milyon TL’sini ajans olarak biz temin edeceğiz. Bu projeyi kıymetlendiren husus ise tam da bu kongreye ismini veren kelimelerin bir arada tezahür etmesinden kaynaklanıyor. Bu projelerimizde üniversite, sanayi, kamu ve STK işbirliği var. AR-GE ve inovasyon da var ki ülkemiz için çok önemli alanlarda yeni teknolojiler geliştireceğiz. Ayrıca doğrudan özel sektöre katkı sağlayacak, ülkemizin yurt dışına bağımlılığını azaltacak, gerek sivil gerekse askeri alanda milli üretim kapasitemizin geliştirilmesini sağlayacağız” dedi.
Çelebi, “Bu ülke güzel bir yolda ilerliyor, inşallah bu yürüyüşüne aynı şekilde devam edecek.”
MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Üniversitelerin özellikle teknokentlerin kurulmasıyla birlikte, kendi kabuklarını kırmak suretiyle iş dünyasıyla, toplumla buluşma, işbirliği ve iş bölümü yapma noktasına geldiklerini belirterek, “Ülkemizde güzel şeylerin yapıldığını biliyoruz. Biz Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak, Manisa’da üniversite-sanayi işbirliği, AR-GE ve inovasyon konusunda çok ciddi bir mesafe aldık. Ancak, ülkemizde hâlâ üniversite-sanayi işbirliği noktasında arzu edilen seviyede olmadığımız eleştirileri haklı olarak yapılıyor. İki aşık bir türlü buluşamadı. Üniversiteyi sanayiyle, üniversiteyi toplumla buluşturmak gereklidir. Tüm iktisadi sektörlerle, iş dünyasıyla ve toplumun tüm kesimleriyle üniversitenin buluşması gerekiyor. Bu kongreleri yapıyoruz, mesafe aldık. Ama okuduklarım, gördüklerim, üniversite-sanayi işbirliğinin hâlâ olması gereken noktada olmadığı yönünde. Sıkıntının kaynağını bilirsek, bundan sonra daha hızlı hareket etme, daha doğru çözümler üretme imkânı bulmuş oluruz” diye konuştu. Vali Deniz, “Ezan dinmesin, bayrak inmesin, vatan bölünmesin diye gül bahçesine gider gibi şehadete yürüyen yiğitlerimiz var.”
Manisa Valisi Ahmet Deniz, “Manisa Türkiye’nin en önemli vilayetlerinden bir tanesi. Bir taraftan sanayi şehri, bir taraftan tarım şehri, bir taraftan da gerçek anlamda turizm şehri olabilecek bir potansiyele sahip. Büyük merkezlere olan yakınlığı ve gelişmiş ulaşım alt yapısı ile yatırımcıları cezbeden bir üretim üssü ve kadim bir şehir. Geçmişte Kanuni’nin, Fatih’in ve birçok şehzadenin yetiştiği bir imparatorluk şehri.
Hepimizin malûmu, gelişmiş ve kalkınmış toplumların temel özelliği, bilgilerini teknolojiye çevirmeleridir. Bilgiyi üreten, teknolojiye çeviren kurumlar da üniversitelerimizdir. Çağımızda artık bilgiyi teknolojiye çevirmek yetmiyor; yüksek teknoloji ve katma değeri yüksek ürün üretmek gerekiyor. Bu yüzden Endüstri 4.0 diyoruz, yapay zeka diyoruz. Bunları kaçırdığımız anda çağı yakalamak maalesef mümkün değil. Son 10-15 yıldır hükümetimiz bu alandaki açığı kapatma anlamında çok önemli çalışmalar gerçekleştirdi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, son yıllarda cari açığı azaltmak adına, ülkemize ithal gelen ürünlerin yerlileştirilmesi için yaptığı çalışmaların bir ayağı da Teknoloji Geliştirme Bölgelerimizde gerçekleşmektedir. Manisa Celal Bayar Üniversitemizin kampüsünde 2017 yılı başında Manisa Teknokent ismi ile faaliyete geçen bölgenin de bu kutlu yürüyüşe katıldığını, destek verdiğini görmekten mutluluk duydum. Kısa sürede konuları belirleyip paydaşları toplayan ve proje finans yapısını oluşturan Teknokent yönetimini tebrik ediyorum. İnanıyorum ki burada faaliyette olan firmalarımız kendilerine sunulan hizmetler ile bulundukları eko sisteme hızla uyum göstererek güzel projelere imza atacaklardır. Bu birlikteliğin; paydaşların bilgi alışverişinde bulunup prototip modelleri üretebilecekleri, yeni mezun genç beyinlerin kafalarındaki projeleri hayata geçirebilecekleri, firmalara sunum yapabilecekleri mekanlar Teknoloji Geliştirme Bölgeleridir. Kongreye katılım sağlayan tüm Teknokentler, kendi aralarında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunacaklar, gelişmelerden haberdar olacaklar, sanayicimiz ve kuluçka merkezlerinde bulunan genç girişimci kardeşlerimiz tanışma fırsatını, kendi kafalarındaki fikirlerini birbirlerine sunma fırsatı yakalamış olacaklar.
Daha fazla çalışmak, daha fazla üretmek, daha fazla katma değer üretmek ve yüksek teknolojiye ulaşmaktan başka çaremiz yok. Bu milletin bunu yapabilecek cesareti de yüreği de kapasitesi de var. Çünkü biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde yedi düvele karşı savaşıp Cumhuriyeti yoktan var etmiş bir milletiz. O dönemde bile uçak üretmişiz. Marshall yardımı gibi birçok örneklerle bu ülkenin önü kesilmiş. Yüksek teknoloji, savunma sanayi ekipmanları sayesinde dünyada üç beş ülkenin yapabileceği operasyonları yürütür hale geldik. Yeter ki bu milletin önünü açalım. Özel sektörün önünü açalım. Üniversitelerimiz buna önderlik yapsın. Biz bunu çok rahat yapabiliriz. Allah izin verirse yapacağız da. Çünkü ezan dinmesin, bayrak inmesin, vatan bölünmesin diye gül bahçesine gider gibi şehadete yürüyen yiğitlerin kanı var. Biz onların hakkını başka türlü ödeyemeyiz. Bir çalışıp ödeyemeyiz, iki çalışıp ödeyemeyiz, çok çalışmak zorundayız. Bu bağlamda kongrenin, üniversitemiz ve sanayicilerimizin işbirliğine, dolayısıyla ülkemiz ekonomisine büyük bir katkı sunacağı inancıyla hayırlı olmasını diliyor hepinizi saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.
Ardından, Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi tarafından kongre sponsoru Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz’a teşekkür plaketi takdim edildi.
Açılış töreninin ardından gerçekleştirilen açılış oturumunda; Mitsubishi Electric Strateji Planlama Müdür Yardımcısı Yo Kawabe, Otomasyon Merkezi Müdürü Hiroshi Matsumura, Alp Otomasyon Bilgi Teknolojileri Mühendislik Gıda Teks. San. Tic. Ltd Şti. Genel Müdürü Mehmet Emre Özmüş ve İngiltere Covcentry Üniversitesinden Dr. Mahshid Yazdi Far’ın konuşmaları yer aldı.
Vali Deniz, kongrenin açılış töreninin ardından Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi’yi makamında ziyaret etti.

Etiketler:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil