Ana Sayfa Teknoloji 29 Kasım 2018 776 Görüntüleme

Milli Teknoloji Toplantısı Afyonkarahisar’da Yapıldı

‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ Konulu Toplantı Afyonkarahisar’da Yapıldı

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu toplantı Afyonkarahisar’da yapıldı.
Toplantıya Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Manisa Valisi Ahmet Deniz, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ve Uşak Valisi Funda Kocabıyık, yönetim kurulu üyeleri ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, ticaret ve sanayi odaları temsilcileri, ticaret borsası yetkilileri, organize sanayi bölgelerinin yetkilileri ile işadamları ve işkadınları, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Valisi Ahmet Deniz; “Gelişmiş toplumlara baktığımız zaman bu toplumların temel özelliğinin bilgiye sahip olmak olduğunu görüyoruz. Bilgi ve teknolojiye sahip ülkelerin kalkındığını, geliştiğini görüyoruz. Bunun tarihte birçok örneği var. Hep verdiğimiz örnek biliyorsunuz, en fazla Dünya’da Almanya örneğini veriyoruz. Almanya 2. Dünya Savaşı’ndan çıktı, mağlup oldu ama yerli üretimle, yerli sanayiyle, güçlü sanayiyle nereye geldiğini görüyoruz. Şu anda 1 trilyon 300 milyar dolar ihracatı ile 3-4 yıl öncesine kadar dünyada birinci sıradaydı. Şimdi Çin 2 trilyon dolarla 1. sıraya geçti. Almanya 2. sırada. Aslında buna benzer örnek verebileceğimiz birçok ülke var. Temel özelliği teknoloji, yerli üretim ve güçlü üretimdir. Hatta son dönemde artık sadece teknoloji üretmek de yetmemeye başladı. Artık katma değeri yüksek ürün üretmek zorundasınız. Başka çare yok, çünkü acımasız bir rekabet çağındayız. Şimdi Almanya 4.0’ı konuşmaya başladı ve uyguluyor. Yani Almanya 4.0 dedi, yapay zeka dedi ve böylece üretimi daha hızlı yapmaya başladı. Bunu bizler de yapmak zorundayız. Bizler de ülkemizin 2023 hedefleri arasına ciddi hedefler koyduk. 2 trilyon dolar gayrisafi milli hâsıla dedik. 1 trilyon dolar dış ticaret hacmi ve 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Bu ihracata ancak yüksek teknolojiye yatırım yaparak ulaşabiliriz. Bu yolda hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok mesafe aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, sanayicilerimize ciddi destekler sağlıyor. ARGE yatırımları çok hızlı bir şekilde artmaya başladı. Bu güzel gelişmeler bizlere ümit veriyor. Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden bir ay sonra Türkiye olarak, Fırat Kalkanı operasyonu ve daha sonra da Zeytin Dalı operasyonları gerçekleştirdik. Ben daha önce Batman Valisi’ydim, Manisa’ya yeni geldim. İHA ve SiHA’ların ana merkezlerinden bir tanesi de Batman ilidir. Orada yapılan o operasyonları çok yakinen izleme fırsatımız oldu. Yerli ve milli teknolojinin ne kadar kıymetli ve ne kadar önemli olduğuna bir kez daha şahit olduk. Eğer o teknolojiye biz sahip olamasaydık, yazılımlarını kendimiz yazmasaydık ve %90’a yakın yerli imalat olmasaydı; bizim böyle bir operasyonu kısa sürede başarılı bir şekilde gerçekleştirme şansımız olmazdı. Bizler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, yoktan Cumhuriyeti kurmuş bir milletin fertleriyiz. Cihan İmparatorluğu üzerine kurulmuş bir Cumhuriyetin evlatlarıyız. Bu millet isterse yapar. İnşallah 21. yüzyıl bu milletin çağı olacak. Bunu da ancak hep beraber çok çalışarak, gayret ederek ve katma değeri yüksek ürün üreterek yapabiliriz. Kalkınma Ajansımızın bu çalışmaları hem sektör temsilcilerimize, hem de sanayicimize ufuk açma açısından önemli ve kıymetlidir” dedi.
Toplantıda Zafer Kalkınma Ajansı yetkilileri tarafından yapılan “Sanayicimizin Geleceği, Sorunlar ve Çözüm Önerileri” adlı sunumun ardından, Finansmana Erişim (İşletme ve Yatırım Sermayesi), Beşeri Sermaye, Kurumsal Yapılanma, Fiziki Altyapı,  Ulusal ve Uluslararası Pazara Erişim ve Tutunma, Üretim Maliyetleri, Devlet Destekleri, Kalite ve Markalaşma,  Profesyonel Danışmanlık Gereksinimi, Mevzuata Dair Sorunlar, Ekonomik Belirsizlik gibi gündem maddelerinin değerlendirilmesi, çözüm önerilerinin sunulması ve değerlendirilmesi konularının yer aldığı sunum gerçekleştirildi.
Toplantı, katılımcıların konuyla ilgili sorularının alınarak değerlendirilmesiyle sona erdi.
Toplantıda görüşülen sorunlar ve çözüm önerileri, bir rapor halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulacak.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil