Ana Sayfa Siyaset 19 Ocak 2019 2459 Görüntüleme

Manisa Belediye Başkan Adayları Açıklandı

2019’da açıklanmayan yerlerin başında Manisa geliyor. Manisa İlçe Adayları tüm ülkede merak konusu oldu. İttifakların kıyasıya yarışı Manisa’da olacak. 2019’un Belediye başkan adayları yerel seçimleri için merak konusu.

Peki, Manisa’da Son durum Ne?

Ak Parti’nin Adayları Kimler Oldu?

Peki, AK Parti MHP, CHP ve İYİ Parti’nin Manisa’da Belediye başkan adayları kim oldu?

Manisa İlçe Belediye Başkan adayları Açıklandı mı?

Ak Parti Manisa’da Hangi İlçelerde aday gösterdi?

AK Parti Hangi İlçelerde MHP Adayı’nı destekleyecek?

MHP nerelerde aday gösterdi, nerelerde Ak Parti adayını destekleyecek?

CHP ve İYİ parti ittifakı nerelerde uygulancak?

CHP’nin adayları kim? İYİ Parti’nin adayları Kim?

2019 yerel seçimleri için belediye başkan adayları açıklandı. Cumhurbaşkanını ve 27. Dönem parlamentosunu belirlemek üzere en son 24 Haziran’da sandık başına giden Türk seçmeni, bu kez 31 Mart’ta yerel yöneticileri belirlemek için oy kullanacak.

2019 Manisa yerel seçim adayları

Tüm siyasi partiler, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde de sandıktan başarıyla çıkmak istiyor. Bu bağlamda her parti kendi adayını belirledi.

Manisa Büyükşehir Adayları

Cumhur İttifakı Üyesi MHP’nin Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Ergün

Ak Parti genel merkez takdiriyle Manisa’da aday göstermeyerek ve MHP Adayı Cengiz Ergün’ü desteklemesine kesin gözüyle bakılıyor.

İYİ Parti ve CHP de bazı aday adayları ön plana çıksa da, her iki parti  henüz resmi olarak aday açıklamadılar. Millet ittifakının Manisa’da nasıl olacağı da merak konusu.

Manisa İlçeleri

AK Parti Manisa ilçe Belediye Başkan adayları – 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

AK Parti Manisa İl Başkanlığı, 31 Mart Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerdeki belediye başkan adaylarını açıkladı. Şu an elinde bulunan 11 ilçede aday çıkartan AK Parti, kalan 6 ilçede ise MHP’nin adaylarını destekleyecek.

Saruhanlı ve Akhisar Belediye başkanları 3 dönem kurallarına takıldılar. Yerlerine Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri aday gösterildi.

Ahmetli Ahmet Alkan 

Akhisar Hüseyin Eryüksel

Demirci Selami Selcuk

Gölmarmara Kamil Öz

Gördes Muhammet Akyol

Kırkağaç Yaşar İsmail Gedüz

Köprübaşı Regaip Topuz

Saruhanlı Burhan Tezcan

Soma Ali Tulup

Şehzadeler Ömer Faruk Çelik

Yunusemre Mehmet Çerçi

CHP Manisa Belediye Başkan adayları – 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

Manisa Soma – Abdullah Saka

Manisa Salihli – Mazlum Nurlu

Manisa Sarıgöl – Emrah Eroğlu

Manisa Alaşehir – Ahmet Öküzcüoğlu

Manisa Ahmetli – Mehmet Eryürek

Manisa  Aksihar – Besim Dutlulu

Manisa Turgutlu  – Çetin Akın

Manisa Kırkağaç – Şerif Ozan İren

MHP Manisa Belediye Başkan adayları – 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

Kula-Hüseyin Tosun,

Sarıgöl-Necati Selçuk,

Selendi-Nurullah Savaş,

Turgutlu-Turgay Şirin 

Salihli – Zeki Kayda

Alaşehir – Ali Uçak

İYİ Parti Manisa Belediye Başkan adayları – 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

Henüz Açıklanmadı…

2019 Yerel seçim takvimi

31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek olan yerel seçim öncesi, seçim takvimi açıklandı. Seçmen kaydı sorgulama Ocak ayının ikinci haftasına başlayacak. Bu seçimde de her seçimde olduğu gibi seçmen kayıtları YSK ve e-Devlet üzerinden internet ortamında da yayınlanacak.

Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) seçimle ilgili çalışmalar sürüyor. YSK tarafından hazırlanacak seçim takvimi, 1 Ocak 2019 Salı günü işlemeye başlayacak.

SEÇMEN KAYITLARININ SORGULANMASI OCAĞIN İKİNCİ HAFTASI

Açıklanması beklenen seçim takvimine göre, seçim sürecinin başlamasıyla ilk olarak seçime katılabilecek siyasi partiler YSK tarafından ilan edilecek.

Ardından siyasi partilerden mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK’ya bildirmeleri istenecek.

Muhtarlık bölgesi askı listelerinin güncelleştirilmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılması, www.ysk.gov.tr’de de seçmen kayıtlarının sorgulanmasına ocak ayının ikinci haftasında başlanacak.

Takvime göre, ocak ayının son günlerinde siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK’da kura çekilecek.

Aynı gün siyasi partilerin, ön seçim yöntemi ile aday belirlemesi yapacakları seçim çevrelerine dair Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca gönderilen listeler, ön seçim dışında bir yöntemle aday yoklaması yapacakları seçim çevreleriyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına verdikleri listeler askıya çıkarılacak ve ön seçim – aday yoklaması seçmen listelerine yapılacak itirazlar başlayacak.

YEREL SEÇİMLER ŞUBAT AYI TAKVİMİ

Öngörülen takvime göre, hangi siyasi partinin hangi seçim çevrelerinde ön seçime ya da aday yoklamasına katılacakları şubat ayı başında ilan edilecek.

Sandık bölgesi askı listelerindeki değişiklikler işlenerek seçmen kütükleri şubat ayının ilk haftasında kesinleştirilecek.

Siyasi parti ilçe başkanlıklarının, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ayrı ayrı düzenleyerek ilçe seçim kurullarına şubat ayının ikinci haftasında vermesi gerekecek.

Aday listelerindeki eksiklikleri siyasi partiler şubat ayının üçüncü haftasına kadar tamamlayacak. Ertesi gün geçici aday listeleri ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümü ve dağıtımı da bu süreçte yapılacak.

YEREL SEÇİMLER MART AYI SÜRECİ

Planlanan seçim takvimine göre mart ayının ilk günü, aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü olacak. Bu ayın başında, kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine de aynı gün başlanacak.

Seçim propaganda ve yasaklarının, seçime 10 gün kala yani 21 Mart’ta başlaması öngörülüyor.

Seçime bir hafta kala seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.

Seçim propagandası seçimden bir gün önce, 30 Mart’ta saat 18.00’de sona erecek. Türkiye 31 Mart’ta oy vermek için sandık başına gidecek.

2019 yerel seçimlerde kaç doğumlular oy kullanacak?

Kasım 2019’da yapılması beklenen seçimlerin 5 ay geriye çekilerek, 24 Haziran 2018’de yapılacak olması oy kullanmayı bekleyen gençlerin de takvimini değiştirdi. İlk planlara göre örneğin 3 Kasım 2019 Pazar günü yapılacak seçimlerde 3 Kasım 2001’de doğan biri, 18 yaşını tam doldurduğu için sandığa gidebilecekti. Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahip. Buna göre 2019 yerel seçimlerinde 2001 doğumlular oy kullanmak için sandığa gidebilecek. Buna göre 2019’da seçilebilecek biri, 18 yaş bandında olması durumunda yaş şartını karşılayamazsa aday olamayacak.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil