Ana Sayfa Genel 13 Mayıs 2019 912 Görüntüleme

TMMOB: ‘‘Soma’yı Unutmadık, Unutturmayacağız’’

TMMOB: ‘‘Bilim ve Tekniğin uygulandığı, kamunun denetim görevini yerine getirdiği, hukuki değerlere bağlı gelişmiş toplumlarda iş cinayetleri neredeyse hiç yaşanmamaktadır’’

TMMOB Maden Mühendisleri Odası tarafından Soma Maden Faciası, 5. Yılında, Soma’da protesto edilerek basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında Soma faciasının unutulmayacağı ve unutturulmayacağı vurgulandı.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel tarafından okunan CHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ve CHP Soma İlçe Teşkilatının da destek verdiği basın açıklamasında, TMMOB Maden Mühendisleri Odasının olayın meydana geldiği andan itibaren sürece müdahil olduğu, facia ile ilgili bilgi kirliliğini gidermeye çalıştığı, yaptığı yönlendirmelerle kurtarma çalışmalarının daha sağlıklı yürütülmesine yardımcı olduğu belirtildi.

Soma Beşyol Madenci Anıtı önünde yapılan ve TMMOB Yönetim Kurulu imzasını taşıyan basın açıklamasında meydana gelen iş kazalarının asıl nedeninin 80’li yıllarda yapılan düzenlemeler olduğu belirtilerek, ‘‘Ülkemizde her yıl 6-7 büyük iş kazası yaşanmakta, insanlar ölmektedir. Bu ölümlerin önemli bir kısmı ne yazık ki madencilik sektöründe yaşanmaktadır. Bu konuda sadece soma örneğindeki gibi, 14 sanığın cezalandırılması sorunun çözümü için yeterli değildir. Sorunun esas kaynağına inilmeli ve gerçek sorumlular yargılanarak cezalandırılmalıdır. Ülkemizde olağan hale gelen bu iş cinayetlerinin asıl nedeni, 80’li yılların başından itibaren uygulamaya konulan özelleştirme, taşeronlaşma, rodövans, kuralsızlaştırma ve denetimsizleştirme uygulamalarıdır. Bu politikalar ile kamu madenciliği küçültülmüş, kamuda elde edilmiş bilgi ve deneyim dağıtılmış, madencilik faaliyetleri uzmanlaşmanın olmadığı kişi ve şirketlere bırakılmıştır’’ denildi.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Yüksel’in Soma Faciası başta olmak üzere yaşanan diğer kazalarda da, düzenleyici ve denetleyici kamusal yapıların da sorumlu olduğunun belirtildiği açıklamasında, Soma Faciasının unutturulmayacağı vurgulanarak  şu ifadelere yer verildi:

Soma Faciasında ve madencilik sektöründe yaşanan ölümlerin birinci derece sorumlu olması gerekenlerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü Olduğunu bir kez daha belirtiyor, sorumlu kamu kurumlarını sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Bilim ve Tekniğin uygulandığı, kamunun denetim görevini yerine getirdiği, sedikalaşmanın olduğu, hukuki değerlere bağlı, insan haklarına saygılı gelişmiş toplumlarda bu tür iş cinayetleri neredeyse hiç yaşanmamaktadır. Tüm çalışanlar İş kazalarının yaşanmadığı, sağlıklı çalışma ve yaşama hakkını kullanabildikleri bir toplumsal düzen hak etmektedirler. Soma Faciasının acısını yüreklerimizde yaşadığımızı ifade ediyor, iş cinayetlerinin sona ermesi için tüm sorumluları göreve davet ediyoruz. Soma’yı Unutmayacağız, Unutturmayacağız’’.

Okunan basın açıklamasının ardından Madenci Anıtı önünde toplanan TMMOB üyeleri ve CHP heyeti slogan atarak basın açıklamasına son verdiler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil