Ana Sayfa Kültür Sanat, Yaşam 17 Ağustos 2019 910 Görüntüleme

Soma’da Örnek Mahalle: Beyce

Manisa’da bir mahalle imece geleneğini yaşatıyor

Manisa’nın Soma ilçesi Beyce Mahallesinin sakinleri imece geleneği ile mahallenin yollarını, camilerini, sulama kanallarını kendileri yapıyorlar.

Manisa’nın Soma İlçesinin taşra mahallelerinden Beyce’de yaşayan vatandaşlar imece ile, tarlalarına su yollarını, camilerinin yenilemesini ve  köy yollarını yaptı.

Soma’nın Beyce Mahallesi imece geleneğini yaşatıyor.

Soma’nın Beyce Mahallesi Muhtar ve ihtiyar heyeti imece geleneğini devam ettirerek mahallelerinin eksikleri için kendileri çalışıyorlar.

Beyce mahallesi sakinleri çöp kamyonlarının ve diğer araçların geçmekte zorlandığı sokak ve caddeler yol genişletme çalışmalarını, su ulaşmayan tarlarlarınnın sulama kanallarını ve camilerini kendileri imece ile yaptılar.

Muhtar Osman Durmaz; ”Burası Bizim Toprağımız Evimiz”

Beyce Mahallesi Muhtarı Osman Durmaz yaptığı açıklamada, mahalle sakinlerinin maddi desteleri, köy bütçesinde topladıkları paralar ve kendileri gönüllü olarak çalışarak imece usulü ile dar olan mahalle yollarını, tarlalara sulama kanalı açtıklarını ve camilerinin duvar kaplamalarını yaptıklarını söyledi.

185 haneli ve 385 nüfuslu mahallerinde dar olan sokaklar nedeniyle özellikle çöp kamyonları geçemediği için sıkıntılar yaşadıklarını belirten Muhtar Durmaz, ‘’Soma Belediyesine durumu aktardık. Onlardan malzeme desteği aldık sağ olsunlar kum ve çimento gönderdiler mahalleye. Köy bütçemizden arttırılan para ile ustalar tutuk. 10 kişilik gönüllü ekibi kurduk. İmece ile istinat duvarı yaptık yollara beton dökerek genişlettik. Daha 3 günlük çalışmamız var. İş başa düşünce çalışmamız gerekiyor. Burası bizim evimiz toprağımız. Atalarımız böyle yapmış belediye malzeme desteği verdi ya yeter biz işçi olur çalışırız’’ dedi.

Kendi Aralarında 30 Bin Lira Toplayıp Camilerini Yenilediler

Mahallede su kanalı olmasına rağmen tarlalarına sularının ulaşmadığını söyleyen Muhtar Durmaz, ”Sulama kanalımız da suyumuz vardı ama su tarlalara ulaşmıyordu. Suyun önünü açtık kanallar oluşturduk, boru hattı döşedik. 3 gün çalıştık ve suyumuzu kendi emeğimizle tarlalarımıza ovamıza ulaştırdık. Kendi aramızda camimiz için para topladık herkes bir şeyler verdi 30 bin Lira topladık. Camimizi yeniden duvar kaplaması yaptık. Bu işler de de belediyeden sadece malzeme desteği aldık. Kendimiz işçi gibi çalıştık. Camimiz yenilendi. Suyumuz tarlalara ulaştı. Kendi traktörlerimiz ile kendi küreğimiz, kazmamızı elimize aldık yaptık. Şimdi de yollarımızı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Mahalle Muhtarlık azası Mehmet Küçük, mahalleleri için el birliği ile hep birlikte çalıştıklarını ifade ederek, ”muhtarımız ile ihtiyar heyetimizle böyle bir karar aldık. Yollarımız dardı. 10 kişi daha gönüllü oldu yollarımızı yapıyoruz” dedi.

Köyün Kadınlarından Tam Destek

Mahalle Sakinlerinden 75 yaşındaki Ayşe Cura, muhtarın ve komşularının toplanarak imece ile bahçelerinin istinat duvarını yaptıklarını söyleyerek, ‘’Yolumuz dardı bahçemize araçlar düşecek diye korkuyorduk. Göçmek üzereydi şimdi köylülerimiz, azalarımız, muhtarımız yapıyorlar sağ olsunlar’’ dedi.

Mahalle sakini Metin Durmaz, yollar dar olduğu için araçların geçmekte zorlandığını ve imece ile hem yolu hem diğer eksikleri yaptıklarını söyledi.

Mahalle sakinlerinin geçimlerini, zeytin, bostan, tütün ve buğday ekerek sağladıkları Beyce Mahallesi aynı zamanda Gebze – İzmir Otobanına da komşu. Evlerinin çatılarından otoban manzarasını seyreden mahalle sakinleri bütün günlerini otoban kenarındaki ovalarda tarlalarda geçiriyor.

Mahallede imece ile yürütülen çalışmalara mahallenin kadınları da yemekler hazırlayarak eşlik ediyor. İmecede çalışanlara yada köylerinde dışarıdan hizmet için gelenlere yemek hazırlamak için toplanan kadınlar yufkalar açarak gözlemeler, yağlılar hazırlıyorlar.

İmecede kadın dayanışmasına katılan gönüllülerden, 80 yaşındaki Mesude Vardı, mahallede yıllardır İmece geleneğinin sürdüğünü ifade ederek, ‘’Köyümüze gelen işçilerin imeceye katılanların gözlemelerini yemeklerini yağlılarını biz yaparız. İmece olarak toplanıp yapıyoruz. Gönlümüzle çalışıyoruz köyümüz için’’ şeklinde konuştu.

Hamiyet Dağlı’da mahallerinde yardımlaşmanın ve paylaşmanın imece halinde sürdüğünü tüm yapılan çalışmalara kadınlar olarak toplanarak yemekler, gözlemeler yaptıklarını söyledi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez.
Hazır Site by Uzman Tescil