Ana Sayfa Ekonomi, Genel, Siyaset 3 Mart 2020 48 Görüntüleme

Sercan Okur’dan, “Sıcak su zammı” açıklaması!

CHP Soma ilçe yönetim kurulu üyesi Avukat Sercan Okur, Manisa Soma Bölge Isıtma Sistemi (BIS – Sıcak Su) zamlarına ilişkin CİMER yaptığı şikayete gelen Manisa BB’den gelen cevabı kamuoyu ile paylaştı.

Sercan Okur konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

BÖLGESEL ISITMA SİSTEMİ KAPALI OLDUĞU AYLARDA DA ZAMLANACAK!

Hatırlayacağınız üzere Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Soma BIS ısı birim fiyatına her ay uygulanan otomatik zam sistemine son verilmesi hakkında CİMER üzerinden 21.02.2020 tarihinde şikayette bulunmuş, Soma Bölgesel Isıtma Sistemleri ve Tanzim Satış Müdürlüğü tarafından CİMER üzerinden şahsıma verilen 27.02.2020 tarihli cevabı sosyal medya aracılığı ile paylaşmıştım.

Isı birim fiyatına TÜFE oranında her ay yapılan zammın sistemin kapalı olduğu aylarda da devam edeceği Soma BIS Müdürlüğü tarafından verilen cevap ile kabul edilmiş ve resmiyet kazanmıştır. Söz konusu zam uygulaması ile Manisa Büyükşehir Belediyesi vermekte olduğu hizmetin tüm faturasını Somalı vatandaşlara kesmekte, Somalıları her ay artış gösterecek fahiş faturalar ile baş başa bırakmaktadır.

BELEDİYELERİMİZ KAMU YARARINI GÖZETMELİDİR!

İlçe ve Büyükşehir Belediyelerimizin kuruluşunu, organlarını, yönetimini, görev, yetki ve sorumluluklarını düzenleyen 5393 Sayılı Belediye Kanunu ve 5216 ayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu olmak üzere iki temel mevzuat bulunmaktadır. Her iki kanunda da belediyelerimiz KAMU TÜZEL KİŞİLİĞİ niteliğinde tanımlanmıştır.

Kamu Tüzel Kişiliği; kamu yararını sağlamak amacıyla devlet tarafından kanunla kurulmuş, kamu gücü ayrıcalıklarına ve tüzel kişilik özelliklerine sahip örgütlenmedir. Tanımdan da rahatlıkla anlaşılacağı üzere; Kamu Tüzel Kişiliğinin asıl amacı KAMU YARARINI SAĞLAMAKTIR.

SOMA BIS MÜDÜRLÜĞÜNÜN CEVABI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR!

Kamu tüzel kişiliğini haiz resmi bir kurum olan Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma BIS Müdürlüğü, CİMER üzerinden verdiği cevabın ikinci paragrafında şahsımı kastederek; beni “yetersiz siyasi kimliğimi öne çıkarmaya çalışmak, aboneleri yanlış yönlendirmek ve mesleki kariyer yapma kaygısı ile hareket etmekle” itham etmektedir.

Öncelikle ve önemle belirtmek isterim ki; Soma İlçesinde ikamet eden sade bir vatandaş ve ikamet ettiği apartmanda sıcak su hizmetinden yararlanan bir tüketici olarak tek gayem Soma BIS faturalarında son aylarda meydana gelen artışlar ile ilgili Anayasa’dan ve vatandaşlık hukukundan doğan haklarımı kullanmak ve bu konuda Somalı hemşehrilerimi bilgilendirmektir. Bu anlamda kamu tüzel kişiliğini haiz bir kurum olan Manisa Büyükşehir Belediyesinin şahsıma vermiş olduğu resmi üsluptan uzak cevabı anlamak ve kabul etmek mümkün değildir. Belediyelerin görevi vatandaşına “AYAR” vermek değil, “HİZMET etmektir.” Cevapta yer alan kişisel ima ve ithamlar ile ilgili yasal haklarımı arayacağım hususunu saklı tutuyorum.

KAMU HİZMETİ BEDELİNİN TAMAMI VATANDAŞA YÜKLENEMEZ!

Resmi üslup ve doyurucu bilgi vermekten uzak cevabın ana fikrine gelince; Manisa Büyükşehir Belediyesi, Soma Bölgesel Isıtma Sistemine oldukça yüksek miktarlarda yatırım yapıldığını, işletme maliyetinin de çok yüksek olduğunu, hizmetin devamı için yapılan yatırımların ve işletme maliyetinin finanse edilmesi gerektiğini, bunun için tek adresin aboneler olduğunu ifade etmektedir.

Bu noktadan hareketle öncelikle belediyelerimizin gelirlerini kısaca hatırlamakta fayda olacağı kanaatindeyim. Kanunlarımıza göre belediye gelirleri şunlardır; Kanunlarla gösterilen belediye vergi, resim, harç ve katılma payları, genel bütçe vergi gelirlerinden ayrılan paylar, taşınır ve taşınmaz malların kira, satış ve başka suretle değerlendirilmesinden elde edilecek gelirler, belediye meclisi tarafından belirlenecek tarifelere göre tahsil edilecek hizmet karşılığı ücretler, faiz ve ceza gelirleri, bağışlar, her türlü girişim, iştirak ve faaliyetler karşılığı sağlanacak gelirler.

Görüldüğü üzere belediyelerimiz çok farklı ve çeşitli yollardan gelir elde etmektedir. Söz konusu gelirlerin önemli bir kısmını da ödediğimiz vergiler ve genel bütçeden alınan paylar oluşturmaktadır. Özet olarak belediyelerimiz sadece verdiği hizmet üzerinden finans elde eden kurumlar değildir. Belediyelerin en iyi hizmeti verebilmesi için devlet tarafından genel bütçeden pay ödenmektedir. Devletimiz, İller Bankası, kalkınma ajansları gibi kurumlar aracılığı ile belediyelerimizi desteklemektedir.

BELEDİYELER HOLDİNG DEĞİLDİR!

Yasal durum bu iken verdiğiniz hizmetin bütün maliyetini vatandaşa yüklemek hukuka ve hakkaniyete aykırıdır. Belediyeler ticarethane değildir, salt kar hırsı ile ve HOLDİNG mantığıyla hareket edemez, belediyeler kamu hizmetini en uygun mali koşullarda sunmak ile yükümlüdür, hizmetin tüm maliyetini vatandaşına yükleyemez.

Manisa Büyükşehir Belediyesi verdiği cevapta ekonomik koşullardan yakınmakta, maliyetlere her ay zam geldiğini anlatmakta bu tavrı ile de Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK’ı adeta yalanlamaktadır. TÜİK tarafından açıklanan 2019 yılı enflasyon oranı %11.84’dir. Oysa ki sözleşme gereğince termik santralden alınan sıcak suya Temmuz 2019’da %22.55 zam uygulanmıştır. Uygulanan bu zam haricinde her ay TÜFE oranında yapılan artışlar ile ısı birim fiyatına uygulanan zam %40’ları bulmaktadır. %40’ları bulan zam uygulaması TÜİK tarafından açıklanan ekonomik verilerin çok çok üstündedir. Manisa Büyükşehir Belediyesinin verdiği cevap devletin resmi istatistik kurumu olan TÜİK ile çelişmektedir.

FAHİŞ ABONELİK ÜCRETLERİ KABUL EDİLEMEZ!

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Eylül 2019 ayından itibaren abonelik ücretleri de arttırılmıştır. Sisteme yeni abone olacak vatandaşlardan eşanjör ücretini karşılamaları istenmektedir. adı altında zaten fahiş rakamlar talep etmektedir. En düşük eşanjörün fiyatı yaklaşık 24.000,00-TL’dir. Yeni abonelik ücretlendirmesi ile müstakil evlerin ya da 2 dairelik evlerin abone olmasının önü kapatılmış durumdadır. Soma Belediyesi döneminde 1.800,00-TL ile başlayan abonelik ücreti ne yazık ki bugün yaklaşık on bin liraları bulmaktadır.

Abonelik ücretleri ve ödediğimiz faturalar aracılığı ile verilen hizmetin bedeli vatandaştan fazlasıyla alınmaktadır. Abonelerden bakım-onarım gideri ve vergiler de fatura ile birlikte tahsil edilmektedir. Kısacası Soma BIS abonesi üzerine düşeni fazlasıyla yapmakta, hizmet bedelini yeterince finanse etmektedir. Soma BIS Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ısınma hizmeti ticaret değil kamu hizmetidir. Belediye hizmetleri vergilerimizle oluşan devletin genel bütçesinden fazlasıyla desteklenmektedir. Bu desteklere rağmen uygulanan zam politikası, Manisa Büyükşehir Belediyesinin Kamu Tüzel Kişiliği niteliği ile çelişmektedir.

Söz konusu fahiş ve haksız zam uygulamasının devamı halinde kamu yararı hiçe sayılmış olacak, sisteme aboneliğin cazibesi kalmayacaktır. Soma BIS, ısınmanın yanı sıra havamızı da temiz tutan ve bu suretle temiz bir çevrede yaşamamızı sağlayan bir hizmettir. Sistemin Soma geneline yayılması öncelikli hedef olmalıdır. Mevcut koşullarda sistemin yayılması mümkün değildir. Soma BIS hizmeti, çevresel etkileri nedeniyle de desteklenmelidir.

Bir kez daha belirtmek isterim ki; Soma BIS ısı birim fiyatına uygulanan zamların iptali için vereceğim mücadele devam edecektir. Bu mücadele siyasi veya mesleki kaygı ve hedeflerden uzak, Somalıların yararına bir mücadeledir. Dileğim başlatmış olduğum mücadelenin Somalılar tarafından benimsenmesi ve genele yayılmasıdır.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Soma Aktüel'de yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Has ANADOLU Tem. Medya Org. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemez. Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Haber Sitesi | Uzman Tescil